آرایشی و زیبایی

درمان کیست پیلونیدال در خانه

درمان کیست پیلونیدال در خانه

درمان کیست پیلونیدال در خانه : کیست پیلونیدال کیسه ای پر از مو، پوست و سایر مواد زائد است. معمولاً در بالای باسن، درست بین شکاف، که دو گونه را از هم جدا می کند، تشکیل می شود. هنگامی که مو در داخل پوست شما گیر می کند، می توانید کیست پیلونیدال ایجاد کنید. اصطکاک روی موهای رشد کرده در اثر نشستن یا مالیدن می تواند پوست شما را تحریک کرده و باعث تشکیل کیست شود.

درمان کیست پیلونیدال در خانه

گاهی اوقات، این کیست ها عفونی می شوند و یک پاکت چرکی به نام آبسه تشکیل می شود. کیست پیلونیدال در مردان و افرادی که برای مدت طولانی می نشینند، شایع تر است، مانند کارکنان اداری، راننده کامیون. همچنین در صورت داشتن موهای ضخیم و سفت بدن، احتمال ابتلا به یکی از این کیست ها بیشتر است.

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

تنها راه خلاص شدن از شر کیست پیلونیدال از طریق یک عمل جراحی جزئی است. اما چند کار وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا درد و ناراحتی را در این بین کاهش دهید. سعی کنید چند بار در روز از کمپرس گرم و مرطوب روی کیست استفاده کنید. گرما به بیرون کشیدن چرک کمک می کند و به کیست اجازه تخلیه می دهد. این می تواند درد و خارش را تسکین دهد.

همچنین ممکن است سعی کنید ناحیه را در یک حمام گرم و کم عمق خیس کنید. همچنین می توانید حمام سیتز را امتحان کنید. اگر کیست درد می کند، می توانید از یک ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل) استفاده کنید.

آیا می توانم آن را غشار دهم؟

کیست پیلونیدال ممکن است شبیه به یک جوش به نظر برسد و برخی را وسوسه کند که با انگشتان خود آنها را بیرون بیاورند. اما بیرون زدن کیست پیلونیدال مشکل را حل نمی کند. به یاد داشته باشید که کیست‌های پیلونیدال علاوه بر چرک، با مو و سایر مواد زائد پر می‌شوند و شما نمی‌توانید با فشردن آن‌ها را از بین ببرید.

محل کیست‌های پیلونیدال می‌تواند دیدن کاری که انجام می‌دهید را دشوار کند. شما همچنین در معرض خطر ابتلا به عفونت یا باقی ماندن جای زخم هستید.

یک پزشک چگونه آن را درمان خواهد کرد؟

کیست پیلونیدال با یک روش ساده در مطب درمان می شود. پزشک با تزریق یک بی حس کننده موضعی، ناحیه را بی حس می کند. سپس از یک چاقوی جراحی برای ایجاد یک برش کوچک برای کمک به تخلیه چرک و بقایای کیست استفاده می کنند.

وقتی همه چیز از کیست برداشته شد، بسته به محل، زخم را با گاز استریل می‌بندند یا با بخیه می‌بندند. هنگام بهبودی، حتماً دستورالعمل‌های مراقبت از زخم را که توسط پزشکتان ارائه شده است، دنبال کنید.

گاهی اوقات، یک کیست پیلونیدال در همان ناحیه دوباره ظاهر می شود، حتی اگر اخیراً یک کیست تخلیه شده باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است برای برداشتن کل کیست، نه فقط محتویات داخلی، به یک روش جراحی گسترده تر نیاز داشته باشید.

چگونه می توانم از کیست پیلونیدال جلوگیری کنم؟

هنگامی که کیست پیلونیدال را با جراحی تخلیه کردید، چندین کار وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به کیست دیگر انجام دهید.

ابتدا سعی کنید از نشستن طولانی مدت خودداری کنید، که باعث فشار بر ناحیه ای می شود که کیست پیلونیدال در آن ایجاد می شود. اگر شغل شما مستلزم این است که بیشتر روز را بنشینید، سعی کنید هر ساعت چند دقیقه را به ایستادن و پیاده روی سریع اختصاص دهید.

حمل وزن اضافی همچنین می تواند شما را مستعد ایجاد کیست پیلونیدال کند. پزشک شما می تواند به شما ایده بهتری در مورد اینکه آیا وزن شما ممکن است در کیست شما نقش داشته باشد، به شما بدهد.

در نهایت سعی کنید ناحیه بین گونه های باسن خود را تا حد امکان تمیز و خشک نگه دارید. پوشیدن لباس های مناسب می تواند به جلوگیری از جمع شدن عرق در آنجا کمک کند. علاوه بر این، موهایی را که در نزدیکی بالای باسن شما رشد کرده اند، در نظر بگیرید.

در انتها

درمان های خانگی می تواند ناراحتی ناشی از کیست پیلونیدال را تسکین دهد. اما برای خلاص شدن از شر آن برای همیشه، باید به پزشک مراجعه کنید. برای جلوگیری از تشکیل مجدد کیست در آینده، از نشستن طولانی مدت خودداری کنید. ناحیه بالای باسن خود را تمیز، خشک و عاری از مو نگه دارید. (منبع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *