آرایشی و زیبایی

درمان خانگی کیست ها

درمان خانگی کیست ها

درمان خانگی کیست ها : کیست چیست؟ کیست ها توده های سخت پر از مواد مختلفی هستند که در بدن تشکیل می شوند. انواع زیادی وجود دارد. شایع ترین نوع کیست اپیدرموئید است که درست زیر پوست رشد می کند. پزشکان یا جراحان ممکن است به شما در برداشتن این نوع کیست کمک کنند. این تنها راه قابل اعتماد برای حذف کامل یکی است.

درمان خانگی کیست ها

از طرف دیگر، می توانید درمان های خانگی برای کیست اپیدرموئید خود را نیز امتحان کنید. اینها ممکن است به کوچک کردن آن، کاهش ظاهر آن یا کاهش ناراحتی کمک کنند.

یک نکته احتیاطی

قبل از بحث در مورد درمان های خانگی، لازم است چند نکته مهم را مرور کنیم:

 • هرگز نباید سعی کنید کیست را در خانه بردارید یا بیرون بیاورید. این باعث افزایش احتمال عفونت می شود. ظاهر شدن کیست نیز تضمینی برای از بین رفتن دائمی کیست نیست.
 • هیچ یک از داروهای این مقاله برای از بین بردن کامل کیست ها شناخته شده یا ثابت نشده است. با این حال، علم نشان می دهد که آنها ممکن است به روش های غیر مستقیم کمک کنند.
 • حتی اگر هنوز کارایی آنها ثابت نشده باشد، امتحان کردن این راه‌حل‌ها در صورت استفاده صحیح، خطرات کمی را به همراه خواهد داشت.
 • به یاد داشته باشید: اگر کیست شما مشکلی برای شما ایجاد نمی کند، لزوماً همیشه نیازی به برداشتن آن ندارید.

در صورت وجود کیست با پزشک خود صحبت کنید:

 • از نظر زیبایی شما را اذیت می کند
 • آلوده می شود
 • باعث درد می شود
 • به سرعت در اندازه رشد می کند

کمپرس گرم

در درمان خانگی کیست ها گرمای ساده توصیه شده و موثرترین اقدام خانگی برای تخلیه یا کوچک کردن کیست است.

این کار به این صورت است: گرما ممکن است ضخامت مایع کیست را کاهش دهد. در مورد کیست های اپیدرموئید پر از مایع، این ممکن است به تخلیه سریعتر مایع به سیستم لنفاوی کمک کند. این سیستم به حفظ تعادل مایعات در بدن کمک می کند و در محافظت در برابر عفونت نقش دارد.

یادت باشه

اگرچه این درمان به طور گسترده توسط پزشکان و منابع معتبر توصیه می شود، اما هنوز هیچ مطالعه ای وجود ندارد که آزمایش کند یا نشان دهد که موثر است. همچنین هیچ تحقیقی وجود ندارد که از این علم برای نحوه کارکرد آن حمایت کند.

همچنین، کیست ها را برای همیشه از بین نمی برد – فقط یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند این کار را انجام دهد. اگرچه این روش تضمینی برای تخلیه یا کاهش ظاهر کیست نیست، ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

 • برای استفاده
 • آب تمیز را تا دمای گرم یا داغ گرم کنید، نه در حال جوش.
 • صبر کنید تا آب به دمای قابل تحمل، اما گرم برای تماس با پوست خنک شود.
 • یک پارچه تمیز را با آب مرطوب کنید و به مدت 20 تا 30 دقیقه روی کیست قرار دهید.
 • هر روز چند بار تکرار کنید.

روغن درخت چای

اسانس درخت چای (Melaleuca alternifolia) ممکن است به برخی از کیست ها کمک کند، البته به روشی غیرمستقیم.

منبع معتبر تحقیقات نشان می دهد که روغن درخت چای دارای فعالیت ضد میکروبی است. این بدان معنی است که باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و سایر عوامل بیماری زا را از بین می برد، اگرچه به اندازه ترکیبات مصنوعی قوی یا موثر نیست.

برخی از کیست ها در اثر موهای رشد کرده ایجاد می شوند. اینها زمانی تشکیل می شوند که فولیکول های مو به درستی رشد نمی کنند و منجر به عفونت غده چربی می شود. این یک پاکت چرکی ایجاد می کند که ممکن است به کیست تبدیل شود که به آن کیست سباسه می گویند. به عنوان یک ضد میکروبی، روغن درخت چای ممکن است به از بین بردن عفونت های باکتریایی ناشی از موهای رشد کرده کمک کند. ممکن است شانس ابتلا به کیست ناشی از رشد مو را کاهش دهد یا ظاهر آن را کاهش دهد.

یادت باشه

به طور کلی، روغن درخت چای یک درمان اثبات شده کیست نیست. هنوز هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد می تواند کیست ها را از بین ببرد یا از آن جلوگیری کند.

همچنین، از آنجایی که همه کیست‌ها توسط موهای رشد کرده ایجاد نمی‌شوند، روغن درخت چای به احتمال زیاد به همه انواع کیست‌ها کمک نمی‌کند – اگرچه امتحان کردن آن کم خطر است و ممکن است به کوچک شدن کیست کمک کند.

برای استفاده

اسانس درخت چای را در آب تمیز، گرم یا داغ رقیق کنید. نسبت رقت دو تا سه قطره در هر 1 اونس آب است.
مخلوط را به طور مستقیم چند بار در روز با یک پارچه تمیز روی کیست بمالید.
همچنین می توانید کاربردهای روغن درخت چای را با کمپرس آب گرم فوق ترکیب کنید. به سادگی اسانس را با نسبت رقت مناسب به آب داغ اضافه کنید.

از استفاده مستقیم اسانس درخت چای رقیق نشده روی کیست یا پوست خودداری کنید. این ممکن است باعث ناراحتی، تحریک یا سوختگی شود. همیشه قبل از استفاده موضعی روغن را رقیق کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از درمان های طبیعی توصیه شده است. ممکن است به میزان محدودی به کیست کمک کند.

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد سرکه سیب کیست ها را کاهش می دهد یا آنها را از بین می برد. اما، مانند روغن درخت چای، سرکه سیب نیز با قدرت کامل ضد میکروبی است. این به لطف اسید استیک است. ممکن است در قدرت های پایین تر در برابر برخی از انواع میکروب ها موثر نباشد، اما همچنان مهم است که قبل از استفاده از آن روی پوست، آن را رقیق کنید.

یادت باشه

سرکه سیب ممکن است برای انواع خاصی از کیست ها، مانند کیست های ناشی از باکتری ها، موثر باشد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. ممکن است هنوز ارزش امتحان کردن را داشته باشد زیرا خطرات سلامتی بسیار کمی وجود دارد. (منبع)

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “درمان خانگی کیست ها

 1. سحر خوردستان گفت:

  سلام سفارشی داشتم که هنوز ارسال نشده لطفآ پیگیری کنین

  1. مدیر گفت:

   سلام واتس اپ تاریخ و محصول رو بگید کد بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *