مراقبت و سلامتی

نشانه های متداول کمبود ویتامین

نشانه های متداول کمبود ویتامین

نشانه های متداول کمبود ویتامین : ریزش مو یک علامت بسیار شایع است. در واقع، تا 50٪ از بزرگسالان ریزش مو را تا زمانی که به 50 سالگی می رسند گزارش می کنند. یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی زیر ممکن است به جلوگیری یا کاهش ریزش مو کمک کند.

نشانه های متداول کمبود ویتامین

اهن. این ماده معدنی است

 • در سنتز DNA از جمله DNA موجود در مو نقش دارد
 • فولیکول ها آهن بسیار کم می تواند باعث توقف رشد یا ریزش مو شود.
 • فلز روی. این ماده معدنی است
 • برای سنتز پروتئین و تقسیم سلولی، دو فرآیند ضروری است
 • برای رشد مو به این ترتیب، کمبود روی ممکن است باعث ریزش مو شود.
 • اسید لینولئیک (LA) و آلفا لینولنیک
 • اسید (ALA).
 • این اسیدهای چرب ضروری برای رشد و نگهداری مو مورد نیاز هستند.
 • نیاسین (ویتامین B3). این ویتامین است
 • برای سالم نگه داشتن مو ضروری است. آلوپسی، وضعیتی که در آن مو
 • در تکه های کوچک می افتد، یکی از علائم احتمالی کمبود نیاسین است (41 منبع معتبر، 42 منبع معتبر).
 • بیوتین (ویتامین B7). بیوتین یک B دیگر است
 • ویتامینی که در صورت کمبود، ممکن است با ریزش مو مرتبط باشد (34 منبع معتبر، 43 منبع معتبر).
 • گوشت، ماهی، تخم مرغ، حبوبات، سبزیجات با برگ های تیره، آجیل، دانه ها و غلات کامل منابع خوبی از آهن و روی هستند.

غذاهای غنی از نیاسین عبارتند از گوشت، ماهی، لبنیات، غلات کامل، حبوبات، آجیل، دانه ها و سبزیجات برگ دار. این غذاها همچنین سرشار از بیوتین هستند که در زرده تخم مرغ و گوشت اندام نیز وجود دارد. سبزیجات برگ دار، آجیل، غلات کامل و روغن های گیاهی سرشار از LA هستند، در حالی که گردو، دانه کتان، دانه چیا و آجیل سویا سرشار از ALA هستند. بسیاری از مکمل ها ادعا می کنند که از ریزش مو جلوگیری می کنند. بسیاری از آنها حاوی ترکیبی از مواد مغذی فوق هستند، علاوه بر چندین مورد دیگر.

به نظر می رسد این مکمل ها باعث افزایش رشد مو و کاهش ریزش مو در افرادی با کمبود مواد مغذی ذکر شده در بالا می شوند. با این حال، تحقیقات بسیار محدودی در مورد مزایای چنین مکمل‌هایی در غیاب کمبود وجود دارد. همچنین شایان ذکر است که مصرف مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی در غیاب کمبود ممکن است به جای کمک به ریزش مو، ریزش مو را بدتر کند.

به عنوان مثال، سلنیوم و ویتامین A اضافی، دو ماده مغذی که اغلب به مکمل های رشد مو اضافه می شوند، هر دو با ریزش مو مرتبط هستند. مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمبود را تأیید کند، بهتر است به جای مکمل ها، رژیم های غذایی غنی از این مواد مغذی را انتخاب کنید.

خلاصه ویتامین ها و مواد معدنی ذکر شده در بالا برای رشد مو مورد نیاز هستند،
بنابراین رژیم های غذایی غنی از آنها ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. با این حال، استفاده از
مکمل‌ها – به جز در موارد کمبود – ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشند، ضرر داشته باشند.

برجستگی های قرمز یا سفید روی پوست

کراتوز پیلاریس عارضه‌ای است که باعث می‌شود برجستگی‌های غاز مانند روی گونه‌ها، بازوها، ران‌ها یا باسن ظاهر شوند. این برجستگی های کوچک ممکن است با کرکرک یا موهای رشد کرده نیز همراه باشند. این بیماری اغلب در دوران کودکی ظاهر می شود و به طور طبیعی در بزرگسالی ناپدید می شود.

علت این برآمدگی های کوچک هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما ممکن است زمانی که کراتین بیش از حد در فولیکول های مو تولید می شود ظاهر شوند. این باعث ایجاد برجستگی های قرمز یا سفید بر روی پوست می شود.

کراتوز پیلاریس ممکن است یک جزء ژنتیکی داشته باشد، به این معنی که اگر یکی از اعضای خانواده آن را داشته باشد، احتمال ابتلای فرد به آن بیشتر است. گفتنی است، در افرادی که رژیم غذایی کم ویتامین A و C داشتند نیز مشاهده شده است.

بنابراین، علاوه بر درمان‌های سنتی با کرم‌های دارویی، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است غذاهای غنی از ویتامین A و C را به رژیم غذایی خود اضافه کنند. اینها شامل گوشت اندام، لبنیات، تخم مرغ، ماهی، سبزی با برگ تیره، سبزیجات زرد-نارنجی رنگ و میوه است. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *