مراقبت و سلامتی

عادات بد غذایی

عادات بد غذایی

عادات بد غذایی : وقتی صحبت از غذا خوردن می شود، هر کس عادات مختلفی دارد. برخی از ما از سه وعده غذایی در روز لذت می بریم، در حالی که برخی از ما ترجیح می دهیم از میان وعده ها و وعده های غذایی کوچک در طول روز لذت ببریم. علاوه بر این، ما همچنین باید با خواسته های زندگی روزمره خود که بر وعده های غذایی ما تأثیر می گذارد، رقابت کنیم. ممکن است وقتی به خانه می رسید دو شغله کار کنید و از بچه ها مراقبت کنید. شاید بعضی روزها برنامه ثابتی داشته باشید، اما روزهای دیگر، برنامه ای غیرقابل پیش بینی تر.

این موقعیت‌ها بر نحوه غذا خوردن ما تأثیر می‌گذارند و گاهی ما را به سمت عادات بد غذایی سوق می‌دهند. اینها می تواند شامل خوردن نزدیک به زمان خواب، حذف وعده های غذایی، تند غذا خوردن، غذا خوردن بدون فکر، یا خوردن استرس باشد. بیایید در مورد اینکه چگونه این عادات می توانند بر سلامت شما تأثیر بگذارند و چند پیشنهاد برای مدیریت آنها صحبت کنیم.

خوردن نزدیک به زمان خواب

خوردن نزدیک به زمان خواب می تواند با کاهش میزان استراحت شما بر چرخه طبیعی خواب شما تأثیر بگذارد. این با افزایش وزن ناخواسته، افزایش فشار خون و افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

چیزهایی که در عوض باید امتحان کنید:

  • حدود 2-3 ساعت قبل از رفتن به رختخواب غذا بخورید.
  • اگر به دلیل برنامه‌ریزی‌تان، وعده‌های غذایی را خیلی نزدیک به زمان خواب آماده می‌کنید، به دنبال دستور العمل‌هایی باشید که به شما امکان می‌دهد غذایتان را سریع جمع کنید. به عنوان مثال، استفاده از سبزیجات از قبل خرد شده یا برنج پخته منجمد می تواند زمان آماده سازی غذا را کاهش دهد.
  • اگر بعد از شام دوباره گرسنه شدید، یک میان وعده سبک مانند ماست یا یک تکه میوه را انتخاب کنید.
  • اگر 2 تا 3 ساعت قبل از خواب نمی توانید یک وعده غذایی کامل بخورید و باید نزدیک به زمان خواب خود غذا بخورید، به جای آن یک میان وعده کوچکتر امتحان کنید.

حذف وعده های غذایی

از دست دادن وعده های غذایی می تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد زیرا ممکن است قند خون شروع به کاهش کند. ممکن است احساس خستگی کنید، در تمرکز مشکل داشته باشید، یا احساس سرگیجه و تحریک پذیری داشته باشید. علاوه بر این، ممکن است شما را بیشتر مستعد پرخوری در وعده غذایی بعدی کند یا به دلیل احساس گرسنگی، میل به غذاهای پرچرب و پر قند را افزایش دهد.

چیزهایی که در عوض باید امتحان کنید:

برنامه ریزی وعده های غذایی می تواند مفید باشد زمانی که شما وقت ندارید برای خودتان آشپزی روزانه داشته باشید. راه‌های مختلفی برای تهیه غذا وجود دارد – لازم نیست همه آن را در یک روز در طول هفته انجام دهید. می توانید یک غلات و یک پروتئین (مثلاً مرغ و برنج) درست کنید و در طول هفته چاشنی های مختلفی برای تنوع اضافه کنید. استفاده از سبزیجات از قبل برش داده شده یا سبزیجات منجمد می تواند زمان آماده سازی و طبخ غذا را کاهش دهد.
اگر برای یک وعده غذایی کامل وقت ندارید، گزینه دیگر مصرف مکمل های غذایی یا انواع میان وعده های مغذی در طول روز است. اینها می تواند شامل یک سیب و کره بادام زمینی، یک غوطه ور مانند هوموس یا گواکامول با سبزیجات، پنیر رشته ای، یک تخم مرغ آب پز شده با چوب هویج یا ماست و انواع توت ها باشد. (منبع)

لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *