مراقبت و سلامتی

چگونه بفهیم کمبود ویتامین داریم؟

چگونه بفهیم کمبود ویتامین داریم؟

چگونه بفهیم کمبود ویتامین داریم؟ گاهی اوقات یک روش خشن مسواک زدن ریشه خونریزی لثه است، اما رژیم غذایی فاقد ویتامین C نیز می تواند مقصر باشد. ویتامین C نقش مهمی در بهبود زخم و ایمنی دارد و حتی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کند. بدن شما ویتامین C را به تنهایی تولید نمی کند، بنابراین تنها راه برای حفظ سطح کافی از آن از طریق رژیم غذایی است.

چگونه بفهیم کمبود ویتامین داریم؟

کمبود ویتامین C در افرادی که به اندازه کافی میوه و سبزیجات تازه مصرف می کنند نادر است. با این حال، بسیاری از مردم در خوردن میوه و سبزیجات به اندازه کافی در روز شکست می خورند. این ممکن است توضیح دهد که چرا مطالعات انجام غربالگری‌های معمول جمعیت‌های سالم سطوح پایین ویتامین C را در 13 تا 30 درصد از جمعیت تخمین می‌زنند و 5 تا 17 درصد از افراد دچار کمبود هستند.

مصرف بسیار کم ویتامین C از طریق رژیم غذایی برای دوره های طولانی می تواند علائم کمبود، از جمله خونریزی لثه و حتی از دست دادن دندان را به همراه داشته باشد. یکی دیگر از پیامدهای جدی کمبود شدید ویتامین C، اسکوربوت است که سیستم ایمنی را کاهش می دهد، ماهیچه ها و استخوان ها را ضعیف می کند و باعث می شود افراد احساس خستگی و بی حالی کنند.

سایر علائم رایج کمبود ویتامین C عبارتند از کبودی آسان، بهبود آهسته زخم، پوست پوسته پوسته شدن خشک و خونریزی مکرر بینی. اطمینان حاصل کنید که ویتامین C کافی را با خوردن حداقل 2 قطعه میوه و 3 تا 4 قسمت سبزیجات در روز مصرف کنید.

خلاصه افرادی که میوه و سبزیجات تازه مصرف می کنند ممکن است به ویتامین C مبتلا شوند
کمبود. این می تواند منجر به علائم ناخوشایند مانند خونریزی لثه، ضعیف شود
سیستم ایمنی بدن، و در موارد شدید، از دست دادن دندان و اسکوربوت.

دید در شب ضعیف و توده های سفید روی چشم ها

یک رژیم غذایی فاقد مواد مغذی گاهی اوقات باعث مشکلات بینایی می شود. به عنوان مثال، مصرف کم ویتامین A اغلب با وضعیتی به نام شب کوری مرتبط است که توانایی افراد را برای دیدن در نور کم یا تاریکی کاهش می دهد.

به این دلیل که ویتامین A برای تولید رودوپسین، رنگدانه‌ای که در شبکیه چشم یافت می‌شود و به شما در دید در شب کمک می‌کند، ضروری است. هنگامی که شب کوری درمان نشود، می تواند به خشکی دهان تبدیل شود، وضعیتی که می تواند به قرنیه آسیب برساند و در نهایت منجر به کوری شود.

یکی دیگر از علائم اولیه خشکی دهان، لکه‌های Bitot است که به صورت کمی برجسته، کف آلود و سفید رنگ روی ملتحمه یا قسمت سفید چشم ایجاد می‌شوند. زائده ها را می توان تا حد معینی از بین برد، اما تنها زمانی که کمبود ویتامین A درمان شود، به طور کامل ناپدید می شوند.

خوشبختانه کمبود ویتامین A در کشورهای توسعه یافته نادر است. کسانی که مشکوک به کمبود ویتامین A هستند، می‌توانند غذاهای غنی از ویتامین A مانند گوشت‌های اندام، لبنیات، تخم‌مرغ، ماهی، سبزیجات با برگ‌های تیره و سبزیجات زرد-نارنجی بخورند.

بیشتر افراد باید از مصرف مکمل های ویتامین A خودداری کنند مگر اینکه کمبود آن تشخیص داده شود. این به این دلیل است که ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در صورت مصرف بیش از حد، می تواند در ذخایر چربی بدن تجمع کرده و سمی شود.

علائم سمیت ویتامین A می تواند جدی باشد و شامل حالت تهوع، سردرد، تحریک پوست، درد مفاصل و استخوان، و در موارد شدید، حتی کما یا مرگ باشد.

خلاصه مصرف کم ویتامین A ممکن است باعث دید ضعیف در شب یا رشد روی آن شود
قسمت سفید چشم افزودن بیشتر غذاهای غنی از ویتامین A به رژیم غذایی می تواند کمک کننده باشد
از این علائم اجتناب می کنید یا آنها را کاهش می دهید.

لکه های پوسته پوسته و شوره سر

درماتیت سبورئیک (SB) و شوره سر بخشی از همان گروه از اختلالات پوستی هستند که نواحی تولید کننده چربی بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهند. هر دو شامل خارش و پوسته پوسته شدن پوست هستند. شوره سر بیشتر به پوست سر محدود می شود، در حالی که درماتیت سبورئیک می تواند در صورت، بالای سینه، زیر بغل و کشاله ران نیز ظاهر شود.

احتمال بروز این اختلالات پوستی در 3 ماه اول زندگی، در دوران بلوغ و در اواسط بزرگسالی بیشتر است. مطالعات نشان می دهد که هر دو بیماری نیز بسیار رایج هستند. تا 42 درصد از نوزادان و 50 درصد از بزرگسالان ممکن است در یک نقطه از شوره سر یا درماتیت سبورئیک رنج ببرند. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *