مراقبت و سلامتی

اسپاسم عروق کرونر

اسپاسم عروق کرونر

اسپاسم عروق کرونر : اسپاسم عروق کرونر، سفت شدن ناگهانی ماهیچه‌های درون شریان‌های قلب است. هنگامی که این اتفاق می افتد، شریان های شما باریک می شوند و از جریان خون به قلب شما جلوگیری می کنند. اسپاسم عروق کوتاه و موقت است. با این حال، آنها می توانند به طور بالقوه منجر به عوارض قلبی بیشتر، مانند حمله قلبی شوند. اگر شرایطی دارید که می تواند بر قلب تأثیر بگذارد، مانند کلسترول بالا یا فشار خون بالا، احتمال ابتلا به این اسپاسم ها بیشتر است.

اسپاسم عروق کرونر به عنوان انقباضات عروق کرونر نیز شناخته می شود.

علائم اسپاسم عروق چیست؟

بسیاری از اسپاسم های عروق کرونر تشخیص داده نمی شوند زیرا همیشه علائم قابل توجهی ایجاد نمی کنند. این می تواند خطرناک باشد زیرا انقباضات ممکن است در نهایت باعث حمله قلبی شوند.

ممکن است گاهی متوجه درد خفیف قفسه سینه شوید. همچنین ممکن است بتوانید سایر علائم اسپاسم عروق کرونر را تشخیص دهید. علائم رایج می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد قفسه سینه یا آنژین
 • درد در سمت چپ قفسه سینه شما
 • تنگی قفسه سینه
 • احساس انقباض

حتی ممکن است دردی را تجربه کنید که از قفسه سینه به بازوها، گردن یا استخوان فک شما سرایت می کند.

اگر درد قفسه سینه دارید، ممکن است به اسپاسم عروق مشکوک شوید:

 • در هنگام استراحت رخ می دهد
 • هر بار از پنج دقیقه تا 30 دقیقه طول می کشد
 • اغلب در شب یا صبح زود رخ می دهد

علت اسپاسم عروق چیست؟

محققان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث این بیماری می شود. چندین عامل منبع قابل اعتماد ممکن است وجود داشته باشد.

سامانه ی عصبی خودمختار. این سیستم بدن است که فرآیندهای غیرارادی مانند ضربان قلب و فشار خون را کنترل می کند. محققان فکر می کنند این سیستم نقش مهمی ایفا می کند، زیرا اسپاسم عروق کرونر اغلب در شب اتفاق می افتد و می تواند توسط انتقال دهنده عصبی استیل کولین و هورمون کاتکولامین فعال شود.

با این حال، نحوه کار این عناصر با هم پیچیده است و به طور کامل درک نشده است. سلول های اندوتلیال. اینها درون قلب هستند. در برخی از افراد مبتلا به اسپاسم عروق کرونر، سلول ها اکسید نیتریک به اندازه کافی آزاد نمی کنند. این ممکن است منجر به اسپاسم شود.

استرس اکسیداتیو. این می تواند باعث التهاب، آسیب به سلول های اندوتلیال و کوچکتر شدن دیواره های عروقی شود. سیگار کشیدن یکی از دلایل استرس اکسیداتیو است. عملکرد عضلات صاف قلب از ماهیچه صاف تشکیل شده است. تفاوت در نحوه عملکرد این عضله ممکن است منجر به اسپاسم عروق کرونر شود.

ژنتیک هیچ آزمایش ژنتیکی برای اسپاسم عروق کرونر وجود ندارد. با این حال، برخی از افراد مبتلا به این بیماری دارای یک تفاوت ژنتیکی هستند که منجر به این بیماری می شود. به عنوان مثال، برخی از افراد یک تفاوت ژنی دارند که بر نحوه انتشار اکسید نیتریک توسط سلول های اندوتلیال تأثیر می گذارد.

التهاب، همانطور که توسط تست پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا نشان داده می شود، و مقاومت به انسولین نیز با اسپاسم عروق کرونر مرتبط هستند، اگرچه ممکن است مستقیماً باعث این بیماری نشوند.

عوامل خطر این بیماری چیست؟

در صورت افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، خطر ابتلا به اسپاسم عروق کرونر افزایش می یابد. کلسترول بالا و فشار خون بالا می تواند به طور مستقیم خطر انقباض شریان را افزایش دهد. سایر فعالیت هایی که شما را در معرض افزایش خطر اسپاسم عروق کرونر قرار می دهد عبارتند از:

 • سیگار کشیدن
 • استفاده بیش از حد از محرک ها، مانند کوکائین و آمفتامین ها
 • استرس شدید
 • سرمای شدید
 • ترک الکل

اگر سابقه این بیماری را دارید، باید اقداماتی را برای به حداقل رساندن این عوامل خطر انجام دهید. قرار گرفتن در معرض این محرک ها می تواند خطر اسپاسم های آینده را افزایش دهد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *