آرایشی و زیبایی

اداپلین در درمان جوش صورت

adaplene cream

اداپلین در درمان جوش صورت یا آکنه استفاده می شود. ممکن است تعداد و شدت آکنه را کاهش دهد و باعث بهبود سریع جوش هایی شود که ایجاد می شوند. اداپلین متعلق به دسته ای از داروها به نام رتینوئیدها است. با تاثیر بر رشد سلول ها و کاهش تورم و التهاب عمل می کند.

نحوه استفاده از کرم اداپلین

اگر از محصول بدون نسخه برای خوددرمانی استفاده می کنید، قبل از استفاده از این دارو، تمام دستورالعمل های روی بسته بندی محصول را بخوانید و دنبال کنید. اگر سوالی دارید، با داروساز خود مشورت کنید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، طبق دستور از آن استفاده کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک یا بسته محصول، معمولاً یک بار در روز قبل از خواب استفاده کنید. قبل از استفاده، پوست آسیب دیده را با یک شوینده ملایم یا بدون صابون به آرامی تمیز کرده و خشک کنید.

اگر از ژل، کرم یا لوسیون استفاده می کنید، قبل و بعد از استفاده از این دارو دست های خود را بشویید. از نوک انگشتان خود برای اعمال مقدار کمی دارو در یک لایه نازک استفاده کنید. اگر از سواب دارویی استفاده می کنید، سواب را باز کنید و یک لایه نازک روی ناحیه (های) آسیب دیده بمالید.

این دارو را فقط روی پوست استفاده کنید. از وارد شدن این دارو به چشم یا روی لب خودداری کنید. روی ناحیه لب داخلی یا داخل بینی/دهان مالیده نشود. اگر این دارو وارد چشم شما شد، با مقدار زیادی آب بشویید. در صورت بروز سوزش چشم با پزشک خود تماس بگیرید. روی نواحی بریده شده، خراشیده شده یا آفتاب سوخته یا روی پوست آسیب دیده از اگزما استفاده نکنید.

adaplene gel

در طول چند هفته اول استفاده از اداپلین، آکنه شما ممکن است بدتر ظاهر شود زیرا این دارو روی جوش هایی که در داخل پوست ایجاد می شوند کار می کند. ممکن است 8 تا 12 هفته طول بکشد تا متوجه نتایج این دارو شوید.

از این دارو به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز در ساعت معینی از آن استفاده کنید. از مقدار بیشتر استفاده نکنید و یا بیشتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید. پوست شما سریعتر بهبود نمی یابد و خطر ابتلا به عوارض جانبی (مانند قرمزی، لایه برداری یا درد) افزایش می یابد.

این دارو در قوت ها و اشکال مختلف (مانند ژل، کرم، لوسیون) موجود است. بهترین نوع دارو برای استفاده به وضعیت پوست و پاسخ شما به درمان بستگی دارد. اگر وضعیت شما بهتر نشد یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست جذب می شود و ممکن است به جنین متولد نشده آسیب برساند، زنان باردار یا ممکن است باردار شوند نباید از این دارو استفاده کنند.

اثرات جانبی اداپلین در درمان جوش صورت

ممکن است بلافاصله پس از مصرف دارو، احساس گرما یا گزگز ایجاد شود. قرمزی پوست، خشکی، خارش، پوسته پوسته شدن، سوزش خفیف یا بدتر شدن آکنه ممکن است در طی 2 تا 4 هفته اول استفاده از دارو رخ دهد. این اثرات معمولا با ادامه استفاده کاهش می یابد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد تعداد دفعات مصرف اداپلین را کاهش دهید، دوز آن را تغییر دهید یا مصرف آن را متوقف کنید.

اگر پزشک به شما دستور داده است که از این دارو استفاده کنید، به یاد داشته باشید که پزشک شما قضاوت کرده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: پوست بسیار قرمز/تحریک، احساس سوزش شدید، قرمزی و آبریزش چشم (کانژنکتیویت)، تورم پلک، تغییر رنگ پوست، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید. (منیع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *