مراقبت و سلامتی

کلسیم و ویتامین D برای استخوان

کلسیم و ویتامین D برای استخوان

کلسیم و ویتامین D برای استخوان : غذاهایی که می خوریم حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مهم هستند که به حفظ سلامت بدن کمک می کنند. ما باید به اندازه کافی دو ماده مغذی به ویژه کلسیم و ویتامین D دریافت کنیم تا به قوی نگه داشتن استخوان هایمان کمک کند.

کلسیم برای استخوان های ما چه می کند؟

کلسیم یک ماده معدنی است. بدن ما حاوی بسیاری از مواد معدنی مختلف مانند آهن و منیزیم است، اما فراوان ترین ماده معدنی در بدن کلسیم است.
همچنین استخوان‌های ما تا حدی از نمک‌های کلسیم (مخلوط کلسیم با سایر مواد معدنی) به‌ویژه فسفات کلسیم ساخته شده‌اند. کلسیم فسفات استخوان را سفت و محکم می کند.
بدن ما نمی تواند کلسیم بسازد. برای ساختن استخوان‌ها و دندان‌های قوی و حفظ سلامت آن‌ها باید کلسیم را از غذاها و نوشیدنی‌ها و مکمل‌ها در صورت نیاز دریافت کنیم. اگر زمین بخوریم احتمال شکستگی استخوان های سالم کمتر است.

بدون کلسیم کافی برای استخوان های ما چه می شود؟

کلسیم بیشتر از ساختن استخوان های قوی انجام می دهد. همچنین به عضلات، قلب و اعصاب ما کمک می کند تا به درستی کار کنند.
اگر در رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نکنیم، بدن ما کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان هایمان می گیرد. با گذشت زمان، این فرآیند استخوان ها را ضعیف تر می کند و خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد. پوکی استخوان بیماری است که باعث ضعیف و شکننده شدن استخوان ها می شود و افراد مبتلا به پوکی استخوان بیشتر در معرض خطر شکستگی (شکستگی استخوان) هستند.

چه مقدار کلسیم نیاز داریم؟

میزان کلسیم مورد نیاز هر فرد به سن و جنس او بستگی دارد. جدول 1 فهرستی را نشان می دهد که افراد روزانه به چه مقدار کلسیم نیاز دارند تا استخوان های خود را قوی و سالم نگه دارند.

چه غذاهایی کلسیم دارند؟

کلسیم و ویتامین D برای استخوان : بهترین منابع غذایی کلسیم شیر و سایر محصولات لبنی مانند پنیر و ماست است. سایر منابع غذایی کلسیم عبارتند از:
ماهی (مانند سالمون و تن).
سبزیجات سبز برگ (مانند کلم پیچ و شلغم).
توفو (ست با کلسیم).
ماهی کوچک با استخوان (از جمله ساردین و کنسرو سالمون).
برای چند نمونه از غذاهای غنی از کلسیم به سلامت استخوان و پوکی استخوان: چه معنایی برای شما دارد مراجعه کنید.
برخی از غذاها و نوشیدنی ها با کلسیم غنی شده اند. یک غذا زمانی غنی می شود که سازنده ویتامین ها یا مواد معدنی را اضافه کند که غذا به طور طبیعی ندارد. نمونه هایی از غذاهای غنی شده با کلسیم مارک های خاصی از آب میوه، شیر سویا، بلغور جو دوسر و غلات صبحانه هستند. (منبع)
لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *