مراقبت و سلامتی

فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم چیست؟ فیبروآدنوم (fy-broe-ad-uh-NO-muh) یک توده سینه سفت است. این توده سینه سرطان نیست. فیبروآدنوم اغلب در سنین 15 تا 35 سالگی اتفاق می افتد. اما در هر سنی در هر فردی که پریود می شود، می توان آن را یافت.

فیبروآدنوما اغلب دردی ایجاد نمی کند. می تواند سفت، صاف و لاستیکی به نظر برسد. شکلی گرد دارد. ممکن است مانند یک نخود در سینه احساس شود. یا ممکن است مانند یک سکه صاف به نظر برسد. هنگامی که لمس می شود، به راحتی در بافت سینه حرکت می کند.

فیبروآدنوم توده های شایع پستان هستند. اگر فیبروآدنوم دارید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما بگوید که مراقب تغییرات در اندازه یا احساس آن باشید. ممکن است برای بررسی توده به بیوپسی یا جراحی برای برداشتن آن نیاز داشته باشید. بسیاری از فیبروآدنوما نیازی به درمان بیشتری ندارند.

علائم

فیبروآدنوم یک توده سفت پستان است که اغلب باعث درد نمی شود. این است:

  • گرد با مرزهای مشخص و صاف
  • به راحتی جابجا شد
  • سفت یا لاستیکی

فیبروآدنوم اغلب به کندی رشد می کند. اندازه متوسط ​​حدود 1 اینچ (2.5 سانتی متر) است. فیبروآدنوم می تواند در طول زمان بزرگتر شود. ممکن است چند روز قبل از قاعدگی شما حساس باشد یا باعث درد شود. فیبروآدنوم بزرگ ممکن است با لمس آن درد داشته باشد. اما اغلب، این نوع توده سینه هیچ دردی ایجاد نمی کند.

فیبروآدنوم چیست؟ شما می توانید یک فیبروآدنوم منفرد یا بیش از یک فیبروآدنوم داشته باشید. آنها می توانند در یک یا هر دو سینه ایجاد شوند. برخی از فیبروآدنوم ها با گذشت زمان کوچک می شوند. بیشتر فیبروآدنوما در نوجوانان طی چند ماه تا چند سال کاهش می یابد. سپس ناپدید می شوند. فیبروآدنوم نیز ممکن است در طول زمان تغییر شکل دهد. فیبروآدنوم ممکن است در دوران بارداری بزرگتر شود. ممکن است پس از یائسگی کوچک شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بافت سالم سینه اغلب احساس می‌کند توده‌ای دارد. در صورتی که:

  • یک توده سینه جدید پیدا کنید
  • به تغییرات دیگری در سینه خود توجه کنید
  • دریابید که توده سینه ای که در گذشته بررسی کرده بودید به هر طریقی رشد کرده یا تغییر کرده است
  • درخواست قرار ملاقات بدهید

علل

فیبروآدنوم چیست؟ علت فیبروآدنوم مشخص نیست. آنها ممکن است مربوط به هورمون هایی باشند که قاعدگی شما را کنترل می کنند. انواع کمتر رایج فیبروآدنوم و توده های پستان مرتبط ممکن است مانند فیبروآدنوم معمولی عمل نکنند. این نوع توده های سینه عبارتند از:

  • فیبروآدنوم های پیچیده اینها فیبروآدنوم هستند که می توانند در طول زمان بزرگتر شوند. آنها می توانند بافت سینه مجاور را فشار داده یا جابجا کنند.
  • فیبروآدنوم غول پیکر فیبروآدنوم غول پیکر به سرعت به بزرگتر از 2 اینچ (5 سانتی متر) رشد می کند. آنها همچنین می توانند روی بافت سینه نزدیک فشار وارد کنند یا آن را از جای خود خارج کنند.
  • تومورهای فیلود. تومورهای فیلود و فیبروآدنوم از بافت های مشابهی ساخته شده اند. اما در زیر میکروسکوپ، تومورهای فیلود متفاوت از فیبروآدنوم به نظر می رسند. تومورهای فیلود معمولاً دارای ویژگی هایی هستند که با رشد سریع تر همراه هستند. بیشتر تومورهای فیلود خوش خیم هستند. این بدان معناست که آنها سرطانی نیستند. اما برخی از تومورهای فیلود ممکن است سرطانی باشند. یا ممکن است سرطان شوند. تومورهای فیلود اغلب هیچ دردی ایجاد نمی کنند. (منبع)

لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *