تناسب اندام و تغذیه

غذاها سرشار از ویتامین K2

غذاها سرشار از ویتامین K2

غذاها سرشار از ویتامین K2 : ویتامین K این روزها به دلیل فواید بسیاری برای سلامتی مورد توجه قرار گرفته است. ویتامین K در تنظیم فشار خون شما نقش دارد. این به قوی نگه داشتن استخوان های شما کمک می کند. و به حداقل رساندن خطر بیماری قلبی کمک می کند.

در حالی که ممکن است ویتامین K را به عنوان یک ویتامین در نظر بگیریم، اما در واقع یک دسته از ویتامین K1 (که فیلوکینون نیز نامیده می شود) و ویتامین K2 (همچنین به عنوان مناکینون شناخته می شود) تشکیل شده است. اعتقاد بر این است که هر دو دارای اثرات تقویت کننده بدن مشابهی هستند.

ویتامین K1 به مدت طولانی مورد مطالعه قرار گرفته است. اما فواید ویتامین K2 برای سلامتی به تازگی آشکارتر شده است. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین K2 ممکن است تاثیر طولانی تری نسبت به ویتامین K1 بر سلامت شما بگذارد. بنابراین، طبیعی است که مردم متوجه شوند و علاقه بیشتری به یادگیری در مورد غذاهای حاوی ویتامین K2 پیدا کنند.

ما با جولیا زومپانو، متخصص تغذیه، RD، LD، در مورد اینکه چه غذاهایی بیشترین ویتامین K2 را دارند و چرا صحبت کردیم.

ویتامین K2 از کجا می آید؟
غذاها سرشار از ویتامین K2 : معمولاً وقتی به غذاهای غنی از ویتامین فکر می کنیم، ذهنمان به سمت میوه ها و سبزیجات می رود. و در بیشتر موارد، اینها برخی از بهترین گزینه های شما برای بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که بدن ما را تامین می کنند.

اما ویتامین K2 بسیار متفاوت است. معمولاً با غذاهای تخمیر شده و محصولات حیوانی مرتبط است. این به این دلیل است که ویتامین K2 به طور طبیعی وجود ندارد. توسط باکتری ها سنتز (ایجاد می شود).

زومپانو توضیح می دهد: «حتی در بدن ما، باکتری های خوب در میکروبیوم روده ما ویتامین K2 را ایجاد می کنند. همین امر در حیوانات و در طی فرآیندهای تخمیر اتفاق می افتد. باکتری ها کلید ایجاد ویتامین K2 هستند.

این فرآیند سنتز به این معنی است که تعیین میزان ویتامین K2 در هر ماده غذایی خاص دشوار است. این به این دلیل است که محتوای ویتامین K2 بسته به میزان باکتری موجود و بنابراین میزان تولید ویتامین K2 می تواند بسیار متفاوت باشد.

غذاهای سرشار از ویتامین K2
در حال حاضر، وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) مقادیر ویتامین K غذاها را عمدتا بر اساس محتوای ویتامین K1 آنها فهرست می کند. تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا درک جامع تری از ویتامین K2 در غذاهای مختلف ایجاد شود.

در حال حاضر توصیه‌ای از وزارت کشاورزی ایالات متحده در مورد اینکه چه مقدار ویتامین K2 باید در رژیم غذایی شما گنجانده شود، وجود ندارد. در مجموع، USDA توصیه می‌کند که روزانه 120 میکروگرم ویتامین K دریافت کنید. این می تواند از طریق ترکیبی از ویتامین های K1 و K2 باشد.

و این چیز خوبی است.

زومپانو خاطرنشان می کند: «بسیاری از غذاهایی که دارای ویتامین K2 بالایی هستند، به طور سنتی بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب محسوب نمی شوند و باید در حد اعتدال مصرف شوند.

از سوی دیگر، غذاهای غنی از ویتامین K1 به طور طبیعی غذاهای گیاهی هستند که دارای ارزش غذایی هستند. آنها بخش مهمی از الگوی تغذیه سالم هستند و عبارتند از:

سبزی کولارد.
سبزی شلغم.
اسفناج.
کلم پیچ.
کلم بروکلی.
کلم بروکسل.
زومپانو ما را با غذاهایی آشنا می‌کند که در حال حاضر تصور می‌شود دارای بالاترین غلظت ویتامین K2 هستند و توصیه‌هایی برای اینکه کدام‌ها بهترین (و بدترین) انتخاب‌ها برای سلامت کلی شما هستند. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *