مراقبت و سلامتی

عوامل بروز ناباروری

عوامل بروز ناباروری

عوامل بروز ناباروری : در طی لقاح، اسپرم و تخمک در یکی از لوله های فالوپ با هم متحد می شوند و یک زیگوت تشکیل می دهند. سپس زیگوت به سمت لوله فالوپ حرکت می کند، جایی که تبدیل به مورولا می شود. هنگامی که به رحم می رسد، مورولا به بلاستوسیست تبدیل می شود. سپس بلاستوسیست به درون پوشش رحم فرآیندی به نام لانه گزینی نفوذ می کند.

در زنان، عوامل متعددی می توانند در هر مرحله ای این روند را مختل کنند. ناباروری زنان در اثر یک یا چند عامل زیر ایجاد می شود.

اختلالات تخمک گذاری

عوامل بروز ناباروری : عوامل بروز ناباروری تخمک گذاری به ندرت یا اصلاً علت اکثر موارد ناباروری است. مشکلات مربوط به تنظیم هورمون های تولید مثل توسط هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز یا مشکلات در تخمدان می تواند باعث اختلال در تخمک گذاری شود.

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS). سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باعث عدم تعادل هورمونی می شود که بر تخمک گذاری تأثیر می گذارد. PCOS با مقاومت به انسولین و چاقی، رشد غیر طبیعی مو در صورت یا بدن و آکنه همراه است. این شایع ترین علت ناباروری زنان است.
 • اختلال عملکرد هیپوتالاموس. دو هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز مسئول تحریک تخمک گذاری در هر ماه هستند: هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH). استرس بیش از حد فیزیکی یا عاطفی، وزن بسیار بالا یا بسیار کم بدن، یا افزایش یا کاهش قابل توجه وزن اخیر می تواند تولید این هورمون ها را مختل کرده و بر تخمک گذاری تأثیر بگذارد. پریودهای نامنظم یا غایب شایع ترین علائم هستند.
 • نارسایی اولیه تخمدان. نارسایی زودرس تخمدان نیز نامیده می شود، این معمولاً به دلیل پاسخ خود ایمنی یا از دست دادن زودهنگام تخمک از تخمدان شما، احتمالاً در نتیجه ژنتیک یا شیمی درمانی ایجاد می شود. تخمدان دیگر تخمک تولید نمی کند و تولید استروژن را در زنان زیر 40 سال کاهش می دهد.
 • پرولاکتین بیش از حد غده هیپوفیز می تواند باعث تولید بیش از حد پرولاکتین (هیپرپرولاکتینمی) شود که تولید استروژن را کاهش می دهد و می تواند باعث ناباروری شود. این همچنین می تواند ناشی از داروهایی باشد که برای بیماری دیگری مصرف می کنید.
  آسیب به لوله های فالوپ (ناباروری لوله ها)
 • لوله های فالوپ آسیب دیده یا مسدود شده از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند یا مانع از عبور تخم بارور شده به داخل رحم می شود. علل آسیب یا انسداد لوله فالوپ می تواند شامل موارد زیر باشد:

بیماری التهابی لگن، عفونت رحم و لوله های فالوپ به دلیل کلامیدیا، سوزاک یا سایر عفونت های مقاربتی
جراحی قبلی در شکم یا لگن، از جمله جراحی برای حاملگی خارج از رحم، که در آن یک تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم، معمولاً در لوله فالوپ، کاشته می‌شود و رشد می‌کند.

اندومتریوز

آندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافتی که به طور معمول در رحم رشد می کند، کاشته می شود و در مکان های دیگر رشد می کند. این رشد بافت اضافی – و برداشتن آن با جراحی – می‌تواند باعث ایجاد اسکار شود که می‌تواند لوله‌های فالوپ را مسدود کند و از اتحاد تخمک و اسپرم جلوگیری کند. آندومتریوز همچنین می تواند لانه گزینی تخمک بارور شده را مختل کند. همچنین به نظر می رسد که این وضعیت به روش های کمتر مستقیمی مانند آسیب به اسپرم یا تخمک بر باروری تأثیر می گذارد.

علل رحم یا دهانه رحم

چندین علت رحمی یا دهانه رحم می تواند در کاشت تخمک اختلال ایجاد کند یا خطر سقط جنین را افزایش دهد:

 • پولیپ ها یا تومورهای خوش خیم (فیبروم یا میوم) در رحم شایع هستند. برخی از آنها می توانند لوله های فالوپ را مسدود کنند یا در لانه گزینی اختلال ایجاد کنند و بر باروری تأثیر بگذارند. با این حال، بسیاری از زنانی که فیبروم یا پولیپ دارند باردار می شوند.
 • مشکلات مربوط به رحم که از بدو تولد وجود دارد، مانند شکل غیرمعمول رحم، می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در باردار شدن یا باقی ماندن آن شود.
 • تنگی دهانه رحم، باریک شدن دهانه رحم، می تواند ناشی از یک ناهنجاری ارثی یا آسیب به دهانه رحم باشد.
 • گاهی اوقات دهانه رحم نمی تواند بهترین نوع مخاط را تولید کند تا به اسپرم اجازه دهد از طریق دهانه رحم به داخل رحم حرکت کند.

ناباروری بدون دلیل

عوامل بروز ناباروری : در برخی موارد، علت ناباروری هرگز پیدا نمی شود. ترکیبی از چندین عامل جزئی در هر دو طرف می تواند باعث مشکلات باروری غیر قابل توضیح شود. اگرچه دریافت پاسخ مشخص ناامید کننده است، اما این مشکل می تواند با گذشت زمان خود را اصلاح کند. اما درمان ناباروری را نباید به تعویق بیندازید. (منبع)

لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *