آرایشی و زیبایی

عوارض جانبی گلایکولیک اسید

عوارض جانبی گلایکولیک اسید

عوارض جانبی گلایکولیک اسید : اسید گلیکولیک برای همه مناسب نیست. واکنش های رایج به اسید گلیکولیک عبارتند از:

  • ورم
  • خارش
  • احساس سوزش

عوارض جانبی گلایکولیک اسید

افرادی که دارای انواع پوست خشک یا حساس هستند ممکن است اسید گلیکولیک را برای پوست آنها بیش از حد تحریک کننده بدانند. علاوه بر این نگرانی ها، برخی از افراد هنگام استفاده از اسید گلیکولیک متوجه می شوند که نسبت به آفتاب حساس تر هستند. استفاده از ضد آفتاب روزانه می تواند به کاهش خطرات قرار گرفتن در معرض نور خورشید کمک کند.

ایمنی و اقدامات احتیاطی

اگر رنگ پوست تیره تری دارید، با متخصص پوست خود در مورد اسید گلیکولیک و بهترین کاربردها برای خود صحبت کنید. اکثر افراد می توانند با خیال راحت از اسید گلیکولیک استفاده کنند. با این حال، گاهی اوقات اسید می تواند رنگ پوست تیره تر را تحریک کند و باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب یا لکه های تیره شود.

استفاده از غلظت های کمتر و خودداری از استفاده بیش از حد محصولات حاوی اسید گلیکولیک اغلب می تواند این خطر را کاهش دهد. میزان لایه برداری اسید گلیکولیک معمولاً به غلظت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، یک محلول اسید گلیکولیک 1 درصد بر سطح pH سه لایه پوست تأثیر می گذارد، در حالی که یک محلول 10 درصدی می تواند به 10 تا 20 لایه نفوذ کند.

این بدان معنا نیست که بیشتر بهتر است (اینطور نیست). درصد کمتر می تواند کمتر تحریک کننده و دوستدار پوست باشد. ممکن است آماده‌سازی‌های موضعی را پیدا کنید که از 1 تا 10 درصد متغیر است (معمولاً فقط برای درمان‌های لکه‌ای یا لایه‌برداری با شستشو استفاده می‌شود).

منابعی در اینترنت وجود دارند که درصدهای بالاتری از اسید گلیکولیک را می‌فروشند، گاهی اوقات تا 30 یا 40 درصد. اینها لایه بردارهای درجه پزشکی هستند و نباید بدون نظارت متخصص پوست از آنها استفاده کنید.

یک متخصص پوست می داند که لایه برداری چه مدت باید روی پوست بماند و آیا در وهله اول برای پوست شما مناسب است یا خیر.

محصولاتی که باید در نظر گرفته شوند

اگر پوست شما اسید گلیکولیک را به خوبی تحمل می کند، می توانید یک محصول موضعی را امتحان کنید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

  • پدهای لایه برداری. اینها را می توان تا چند بار در هفته استفاده کرد. پدهای لایه برداری گلیکولیک Bliss That’s Incredi-Peel Spa-Strength Glycolic Resurfacing را در نظر بگیرید.
  • سرم. گفته می شود که L’Oreal Paris Revitalift 10% Pure Glycolic Acid به بهبود رنگ پوست کمک می کند و همچنین دارای پتانسیل مبارزه با آکنه است.
  • درمان لکه. هنگامی که لک (یا لک) دارید، درمان Clean & Clear Advantage Mark Treatment را امتحان کنید که ترکیبی از اسید گلیکولیک و سالیسیلیک برای درمان جوش است.
  • تونر. محلول تقویت کننده اسید گلیکولیک معمولی 7% که در شب استفاده می شود، می تواند لایه برداری ملایمی را برای کمک به کاهش آکنه ایجاد کند.

اسید گلیکولیک در مقابل سایر اسیدها

اسید گلیکولیک تنها اسید موجود در شهر نیست. چندین AHA و اسیدهای طبیعی دیگر نیز وجود دارد که سازندگان در محصولات خود از آنها استفاده می کنند. در اینجا نگاهی به آنها داریم.

اسید هیالورونیک

هیالورونیک اسید همان چیزی است که پزشکان آن را مرطوب کننده می نامند. این اسید آب را به بیرونی ترین لایه های پوست جذب می کند تا به آنها کمک کند هیدراته تر به نظر برسند. این اسید مانند اسید گلیکولیک لایه بردار نیست. در عوض، برای بهبود نرمی پوست استفاده می شود.

اسید لاکتیک

اسید لاکتیک یک AHA طبیعی ساخته شده از اسیدهایی است که شیر هنگام ترش کردن تولید می کند. این اسید مانند اسید گلیکولیک عمل می کند، زیرا با از بین بردن پیوند با سلول های مرده پوست باعث لایه برداری می شود. مولکول های اسید لاکتیک به کوچکی اسید گلیکولیک نیستند. بنابراین، ممکن است به خوبی اسید گلیکولیک به پوست نفوذ نکند.

با این حال، بر اساس تحقیقات منبع معتبر، اسید لاکتیک معمولا کمتر از اسید گلیکولیک برای پوست تحریک می‌کند. اگر پوست حساس تری دارید، اسید لاکتیک ممکن است لایه بردار برای شما باشد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *