مراقبت و سلامتی

علائم اسکولیوز

علائم اسکولیوز

علائم اسکولیوز : اکثر کودکان و نوجوانان مبتلا به اسکولیوز خفیف علائم یا درد ندارند. گاهی اوقات، کودک، نوجوان یا یکی از اعضای خانواده ممکن است متوجه تغییراتی در وضعیت بدن شود که ممکن است نشانه اسکولیوز باشد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد.

بالای شانه ها ناهموار است.
یک تیغه شانه (در قسمت بالایی پشت) از دیگری برجسته تر یا قابل مشاهده است.
یک لگن بالاتر از دیگری به نظر می رسد.
یک طرف قفسه سینه در هنگام خم شدن به جلو بالاتر از طرف دیگر است.
اگر اسکولیوز در حال پیشرفت باشد و انحنا شدیدتر باشد، تغییر شکل ستون فقرات می تواند منجر به کمردرد شود. اگر منحنی شدید باشد، به ندرت، برخی از کودکان ممکن است دچار مشکل در تنفس شوند.

علل اسکولیوز

در بیشتر موارد، علت اسکولیوز ایدیوپاتیک (ناشناخته) است. محققان به بررسی علل احتمالی اسکولیوز ایدیوپاتیک ادامه می دهند و فکر می کنند که ترکیبی از چندین عامل ممکن است منجر به این اختلال شود. این شامل:
ژن ها
هورمون ها

تغییرات در ساختار سلولی

برای برخی از کودکان، اسکولیوز زمانی اتفاق می‌افتد که بیماری یا اختلال یا ضربه دیگری باعث انحنای ستون فقرات شود. این شامل:
عوامل مادرزادی که در طول رشد ستون فقرات و زمانی که کودک در رحم است اتفاق می افتد و منجر به انحنا در ستون فقرات می شود.
بیماری های ژنتیکی که زمانی اتفاق می افتد که تغییراتی در یک یا چند ژن رخ دهد.
آسیب به ستون فقرات، معمولاً از ضربه به ستون فقرات یا کمر.
بیماری‌های عصبی عضلانی، که بر اعصابی که پیام‌ها را به ماهیچه‌ها می‌فرستند، تأثیر می‌گذارند و منجر به ضعف و از دست دادن عضلات می‌شوند.
تومور، که می تواند باعث تغییرات فیزیکی در ستون فقرات شود.
اسکولیوز یک انحنای جانبی ستون فقرات است. همه افراد دارای انحنای طبیعی در ستون فقرات هستند و وقتی از پشت به آن نگاه کنیم، ستون فقرات صاف به نظر می رسد. با این حال، کودکان و نوجوانان مبتلا به اسکولیوز دارای انحنای غیرطبیعی S یا C شکل ستون فقرات هستند. انحنا می تواند در دو طرف ستون فقرات و در نقاط مختلف ستون فقرات اتفاق بیفتد. در بیشتر افراد علت اسکولیوز ناشناخته است.
برای اکثر کودکان و نوجوانان، علت اسکولیوز ایدیوپاتیک است. این بدان معناست که محققان و پزشکان علت آن را نمی دانند. با این حال، آنها فکر می کنند که ترکیبی از عوامل در ایجاد این بیماری نقش دارد.
پزشکان با معاینه کودک یا نوجوان شما و گرفتن عکس با اشعه ایکس اسکولیوز را تشخیص می دهند. این به پزشکان کمک می کند تا یک برنامه درمانی را تهیه کنند که بستگی به محل و شدت منحنی دارد. کودکان و نوجوانان با انحنای خفیف‌تر ممکن است فقط برای معاینات منظم به پزشک خود مراجعه کنند. برخی دیگر ممکن است به بریس یا جراحی نیاز داشته باشند.
با درمان، مشاهده و پیگیری با پزشک، اکثر کودکان و نوجوانان زندگی عادی و فعالی دارند. (منبع)
لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *