تناسب اندام و تغذیه

رژیم مدیترانه ای و سرطان

رژیم مدیترانه ای و سرطان

رژیم مدیترانه ای و سرطان : مشخص شده است که این رژیم هم خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهد و هم اثربخشی برخی درمان های سرطان را بهبود می بخشد.

یک بررسی در سال 2019 نشان داد که پیروی زیاد از رژیم غذایی مدیترانه ای با میزان کمتر سرطان های مختلف از جمله سرطان سینه، کولورکتال و پروستات مرتبط است.

این مطالعه به این نتیجه رسید که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اجزای رژیم غذایی “از آسیب های DNA جلوگیری کرده و با آن مقابله می کند و رشد انواع سرطان را کند می کند.”

در مورد سرطان پروستات، تحقیقات اخیر نشان داده است که خوردن یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ هم خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد و هم بهبود را در افرادی که تحت پرتودرمانی برای این بیماری قرار می دهند، سرعت می بخشد.

مطالعات انجام شده در استرالیای جنوبی نشان داد که رژیم های غذایی سرشار از لیکوپن و منبع قابل اعتماد سلنیوم این خطر را کاهش می دهند.

گوجه فرنگی، خربزه، پاپایا، انگور، هلو، هندوانه و کرن بری سرشار از لیکوپن هستند و گوشت سفید، ماهی، صدف، تخم مرغ و آجیل حاوی غلظت بالایی از سلنیوم هستند. همه اینها در رژیم غذایی مدیترانه ای توصیه می شود.

و تنها بیماران سرطان پروستات نیستند که درمان آنها ممکن است در رژیم مدیترانه ای موثرتر باشد.

مطالعه اخیر ارائه شده در UEG Week 2022 نشان داد که رژیم غذایی به طور قابل توجهی با بهبود پاسخ به داروهای ایمونوتراپی در افراد مبتلا به ملانوم پیشرفته مرتبط است.

چگونه کار می کند

اگرچه مکانیسم دقیقی که رژیم مدیترانه ای برای سلامتی مفید است مشخص نیست، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد این رژیم می تواند پنج اثر اصلی داشته باشد منبع مورد اعتماد:

کاهش چربی ها
محافظت در برابر استرس اکسیداتیو، التهاب و تجمع پلاکتی
اصلاح هورمون ها و فاکتورهای رشد دخیل در پاتوژنز سرطان
محدود کردن اسیدهای آمینه خاص
تاثیر بر میکروبیوم روده برای تولید متابولیت هایی که به سلامت متابولیک کمک می کنند.

کیت کوهن، یک متخصص تغذیه می‌گوید: «موضوع مشترک در همه رژیم‌های غذایی [سالم] تأثیر زیاد غذاهای گیاهی است که می‌بینیم […] مزایای بی‌شماری در افزایش فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها، فیتونوترینت‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی دارد». در کلینیک الیسون در سنت جان، بخشی از موسسه الیسون برای پزشکی تحول آفرین و مرکز سلامت سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا.

بنابراین، کلید هر رژیم غذایی سالم، ترکیب مقدار زیادی سبزیجات، غلات کامل و چربی های سالم است. مهمتر از همه، هر گونه تغییر رژیم غذایی ایجاد شده باید طولانی مدت و پایدار باشد تا فواید سلامتی داشته باشد.

«رژیم غذایی مدیترانه‌ای در درازمدت ممکن است به شکل واقعی‌اش سخت باشد، به‌ویژه برای کسانی که به رژیم‌های غذایی فرآوری‌شده عادت دارند. یک رویکرد خوب این است که به آرامی اجزا را در رژیم غذایی فعلی خود ادغام کنید و به آرامی بسازید – باز هم تنوع چاشنی زندگی است و ما باید رژیم غذایی متنوع و متنوعی داشته باشیم و برای برآورده کردن همه نیازها و نیازهای خود فقط به یک الگوی غذایی تکیه نکنیم. طعم – غذا هم باید لذت برد!» (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *