مراقبت و سلامتی

جراحی تعویض مفصل ران

جراحی تعویض مفصل ران

جراحی تعویض مفصل ران : جراحی تعویض مفصل ران یا آرتروپلاستی مفصل ران، یک عمل جراحی است که در آن جراح ارتوپد قسمت‌های بیمار مفصل ران را برمی‌دارد و آن‌ها را با قطعات مصنوعی جدید جایگزین می‌کند. این قطعات مصنوعی عملکرد مفصل ران طبیعی را تقلید می کنند.

در صورت ابتلا به بیماری هایی مانند:

آرتریت، از جمله آرتروز و آرتریت روماتوئید.
استئونکروز، زمانی اتفاق می‌افتد که بخش‌هایی از استخوان به دلیل کاهش خون می‌میرد.
همچنین در صورت شکستگی (شکستگی) لگن بر اثر آسیب، مانند افتادن یا بیماری استخوان، ممکن است به جراحی تعویض مفصل ران نیاز داشته باشید.
مفصل ران یک مفصل گوی و کاسه ای است و یکی از بزرگ ترین مفاصل بدن است. انتهای بالایی استخوان ران (استخوان ران) با لگن ملاقات می کند تا مفصل را ایجاد کند. “توپ” در انتهای استخوان ران، سر استخوان ران نامیده می شود و در “سوکت” (استابولوم) در لگن قرار می گیرد.

اهداف جراحی تعویض مفصل ران عبارتند از:

درد مفصل ران آسیب دیده یا بیمار را تسکین دهید.
بهبود عملکرد مفصل ران.
تحرک را افزایش دهید.
در طی تعویض مفصل ران، جراح برشی روی ران ایجاد می کند و استخوان و غضروف بیمار یا آسیب دیده را از مفصل ران خارج می کند. در مرحله بعد، جراح سر استخوان ران و استابولوم را با قطعات مصنوعی جدید جایگزین می کند. جراحان یاد گرفته‌اند که چگونه با گذشت زمان، تعویض مفصل ران را با برش‌های کوچک‌تر انجام دهند تا میزان ضربه به بافت‌های نرم را محدود کنند.
قسمت های اصلی اکثر تعویض های مفصل ران که در برابر استخوان، سوکت و ساقه قرار می گیرند از فلز ساخته شده اند. سطح اتصال (به نام سطح بلبرینگ) ممکن است از فلز، سرامیک یا پلاستیک ساخته شود. جراح شما ممکن است از ترکیبی از قطعات مصنوعی برای جایگزینی مفصل ران استفاده کند. مثلا:
توپ فلزی با آستر سوکت پلاستیکی.
توپ سرامیکی با آستر سوکت پلاستیکی.
توپ سرامیکی با سوکت یا آستر سرامیکی.
به دلیل عوارضی که ممکن است ایجاد شود، جراحان به ندرت از سطوح یاتاقان مصنوعی فلز روی فلز استفاده می کنند.

علاوه بر این، جراح قطعاتی را انتخاب می کند که به شکل متفاوتی به استخوان باقی مانده متصل می شوند، از جمله:

جایگزین های سیمانی که قطعات مصنوعی را با چسب یا سیمان مخصوص به استخوان سالم می بندند. جایگزین‌های بدون سیمان که از قطعات مصنوعی با سطح متخلخل یا سطح دیگری استفاده می‌کنند. این به استخوان اجازه می دهد تا در منافذ رشد کند تا قسمت های جدید را در جای خود نگه دارد. از آنجایی که مدتی طول می کشد تا استخوان طبیعی رشد کند و به پروتز بچسبد، ممکن است فعالیت شما تا چند ماه پس از جراحی محدود شود. ئجایگزین های هیبریدی که از قسمت استخوان ران سیمانی و قسمت استابولوم بدون سیمان استفاده می کنند.

چرا جراحی تعویض مفصل ران لازم است؟

جراحی تعویض مفصل ران معمولاً برای ترمیم آسیب به مفصل ران از موارد زیر مورد نیاز است:
آرتروز.
روماتیسم مفصلی.
استئونکروز.
صدمات یا شکستگی های ناشی از ضربه یا بیماری.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند که قبل از انجام جراحی تعویض مفصل ران، سایر روش های درمانی را امتحان کنید، از جمله:

داروهای ضد درد
فیزیوتراپی و برنامه های ورزشی.
تغییر فعالیت برای محدود کردن فشار روی لگن شما.
وسایل کمکی مانند عصا، عصا یا واکر.
اگر پس از انجام سایر روش‌های درمانی همچنان درد مفاصلی دارید که فعالیت‌های شما را محدود می‌کند، پزشک ممکن است جراحی تعویض مفصل ران را توصیه کند. فناوری‌های جدید قطعات مصنوعی را بهبود بخشیده‌اند تا استرس بیشتری را تحمل کنند و عمر بیشتری داشته باشند. این بدان معناست که جراحی تعویض مفصل ران در افراد سنین پایین تر از گذشته نیز می تواند موفقیت آمیز باشد. (منبع)
لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *