مراقبت و سلامتی

بیماری دوربینی

بیماری دوربینی

بیماری دوربینی : دوربینی یک وضعیت بینایی رایج است که در آن می توانید اجسام دور را به وضوح ببینید، اما اجسام نزدیک ممکن است تار باشند.

درجه دور بینی شما بر توانایی تمرکز شما تأثیر می گذارد. افرادی که دوربینی شدید دارند ممکن است فقط اشیایی را به وضوح ببینند که در فاصله بسیار دور هستند، در حالی که آنهایی که دوربینی خفیف دارند ممکن است بتوانند اشیایی را که نزدیکتر هستند به وضوح ببینند.

دوربینی معمولاً در بدو تولد وجود دارد و معمولاً در خانواده ها دیده می شود. شما به راحتی می توانید این حالت را با عینک یا لنزهای تماسی اصلاح کنید. یکی دیگر از گزینه های درمانی جراحی است.

علائم

دور بینی ممکن است به این معنا باشد:

 • ممکن است اشیاء نزدیک تار به نظر برسند
 • برای اینکه واضح ببینید باید چشمک بزنید
 • شما دچار خستگی چشم، از جمله سوزش چشم، و درد در داخل یا اطراف چشم هستید
 • شما پس از انجام کارهای نزدیک مانند خواندن، نوشتن، کار با کامپیوتر یا نقاشی برای مدتی دچار ناراحتی کلی چشم یا سردرد هستید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر درجه دور بینی شما به اندازه ای مشخص است که نمی توانید کار را آنطور که می خواهید انجام دهید، یا اگر کیفیت بینایی شما لذت شما از فعالیت ها را کاهش می دهد، به چشم پزشک مراجعه کنید. او می تواند درجه دور بینی شما را تعیین کند و گزینه هایی را برای اصلاح دید به شما توصیه کند.

از آنجایی که ممکن است همیشه به راحتی مشخص نباشد که با بینایی خود مشکل دارید، آکادمی چشم پزشکی آمریکا فواصل زمانی زیر را برای معاینه منظم چشم توصیه می کند:

بزرگسالان

اگر در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم هستید، از سن ۴۰ سالگی هر یک تا دو سال یک‌بار معاینه چشم را انجام دهید.

اگر از عینک یا تماسی استفاده نمی‌کنید، علائم مشکل چشمی ندارید و در خطر کم ابتلا به بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم هستید، در فواصل زمانی زیر معاینه چشم را انجام دهید:

 • امتحان اولیه در 40
 • بین سنین 40 تا 54 هر دو تا چهار سال یکبار
 • بین سنین 55 تا 64 سال یک تا سه سال یکبار
 • هر یک تا دو سال از سن 65 سالگی شروع می شود

اگر از عینک یا لنز تماسی استفاده می‌کنید یا به بیماری‌هایی مانند دیابت مبتلا هستید که روی چشم‌ها تأثیر می‌گذارد، احتمالاً باید به طور منظم چشم‌های خود را چک کنید. از چشم پزشک خود بپرسید که چقدر باید برای قرار ملاقات خود برنامه ریزی کنید. اما، اگر متوجه مشکلاتی در بینایی خود شدید، در اسرع وقت با چشم پزشک خود قرار ملاقات بگذارید، حتی اگر اخیراً معاینه چشم انجام داده اید. برای مثال، تاری دید ممکن است نشان دهد که شما نیاز به تغییر نسخه دارید، یا می تواند نشانه مشکل دیگری باشد.

کودکان و نوجوانان

بیماری دوربینی : کودکان باید از نظر بیماری های چشمی غربالگری شوند و بینایی آنها توسط متخصص اطفال، چشم پزشک، اپتومتریست یا غربالگری آموزش دیده دیگری در سنین و فواصل زمانی زیر بررسی شود.

 • سن 6 ماه
 • سن 3 سال
 • قبل از کلاس اول و هر دو سال یک بار در طول سال های مدرسه، در ملاقات با کودک خوب، یا از طریق مدرسه یا نمایش عمومی (منبع)

لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *