مراقبت و سلامتی

بررسی اجمالی پسوریازیس

پسوریازیس

بررسی اجمالی پسوریازیس : پسوریازیس یک بیماری مزمن (طولانی) است که در آن سیستم ایمنی بیش از حد فعال می شود و باعث می شود سلول های پوست خیلی سریع تکثیر شوند. لکه های پوست پوسته پوسته و ملتهب می شوند، اغلب روی پوست سر، آرنج یا زانو، اما سایر قسمت های بدن نیز می توانند تحت تاثیر قرار گیرند. دانشمندان به طور کامل نمی دانند که چه چیزی باعث پسوریازیس می شود، اما می دانند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در آن وجود دارد.

علائم پسوریازیس گاهی اوقات می‌تواند چرخه‌هایی را طی کند و برای چند هفته یا چند ماه تشدید شود و پس از آن دوره‌هایی فروکش کند یا بهبود یابد. راه های زیادی برای درمان پسوریازیس وجود دارد و برنامه درمانی شما به نوع و شدت بیماری بستگی دارد. پسوریازیس خفیف را اغلب می توان با کرم یا پماد با موفقیت درمان کرد، در حالی که پسوریازیس متوسط و شدید ممکن است به قرص، تزریق یا درمان های سبک نیاز داشته باشد. مدیریت محرک های رایج مانند استرس و آسیب های پوستی نیز می تواند به کنترل علائم کمک کند.

ابتلا به پسوریازیس خطر ابتلا به سایر بیماری‌های جدی را به همراه دارد، از جمله:

آرتریت پسوریاتیک، شکل مزمن آرتریت است که باعث درد، تورم و سفتی مفاصل و مکان‌هایی که تاندون‌ها و رباط‌ها به استخوان‌ها می‌چسبند (انتز) می‌شود.
حوادث قلبی عروقی، مانند حملات قلبی و سکته مغزی.
مشکلات روانی، مانند عزت نفس پایین، اضطراب و افسردگی.
افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به برخی سرطان ها، بیماری کرون، دیابت، سندرم متابولیک، چاقی، پوکی استخوان، یووئیت (التهاب وسط چشم)، بیماری کبد و بیماری کلیوی باشند.

چه کسانی به پسوریازیس مبتلا می شوند؟

بررسی اجمالی پسوریازیس : هر کسی ممکن است به پسوریازیس مبتلا شود، اما این بیماری در بزرگسالان بیشتر از کودکان است. مردان و زنان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار می دهد.

انواع پسوریازیس

انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد، از جمله:
  • پسوریازیس پلاکی. این رایج‌ترین نوع است و به صورت لکه‌های برجسته و قرمز رنگ پوست که توسط فلس‌های سفید نقره‌ای پوشیده شده است ظاهر می‌شود. لکه‌ها معمولاً به صورت متقارن روی بدن ایجاد می‌شوند و تمایل دارند روی پوست سر، تنه و اندام‌ها، به‌ویژه آرنج‌ها و زانوها ظاهر شوند.
  • پسوریازیس روده ای. این نوع معمولاً در کودکان یا بزرگسالان جوان ظاهر می‌شود و مانند نقاط کوچک قرمز رنگی است که معمولاً روی تنه یا اندام‌ها ظاهر می‌شود. شیوع اغلب توسط یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می شود.
  • پسوریازیس پوسچولار. در این نوع برجستگی های پر از چرک به نام پوسچول که با پوست قرمز احاطه شده اند ظاهر می شوند. معمولاً دست ها و پاها را درگیر می کند، اما شکلی وجود دارد که بیشتر قسمت های بدن را می پوشاند. علائم می تواند توسط داروها، عفونت ها، استرس یا مواد شیمیایی خاص ایجاد شود.
  • پسوریازیس معکوس این شکل به صورت لکه های صاف و قرمز رنگ در چین های پوست مانند زیر سینه ها یا کشاله ران یا زیر بغل ظاهر می شود. مالش و تعریق می تواند آن را بدتر کند.
  • پسوریازیس اریترودرمیک. این یک شکل نادر اما شدید پسوریازیس است که با پوست قرمز و پوسته پوسته در بیشتر قسمت های بدن مشخص می شود. ممکن است با آفتاب سوختگی بد یا مصرف برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها تحریک شود. پسوریازیس اریترودرمیک اغلب در افرادی ایجاد می شود که نوع دیگری از پسوریازیس دارند که به خوبی کنترل نشده است و می تواند بسیار جدی باشد.

علائم پسوریازیس

علائم پسوریازیس از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما برخی از علائم رایج عبارتند از:
لکه های پوست ضخیم و قرمز با پوسته های سفید نقره ای که خارش یا سوزش دارند، معمولاً روی آرنج، زانو، پوست سر، تنه، کف دست و کف پا.
پوست خشک و ترک خورده که خارش یا خونریزی دارد.
ناخن های ضخیم، برآمدگی و حفره دار.
کیفیت خواب ضعیف
بررسی اجمالی پسوریازیس : برخی از بیماران یک بیماری مرتبط به نام آرتریت پسوریاتیک دارند که می تواند با مفاصل سفت، متورم یا دردناک مشخص شود. درد گردن یا کمر؛ یا درد پاشنه آشیل اگر علائم آرتریت پسوریاتیک دارید، مهم است که به زودی به پزشک خود مراجعه کنید زیرا آرتریت پسوریاتیک درمان نشده می تواند منجر به آسیب جبران ناپذیر شود. (منبع)
لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *