مراقبت و سلامتی

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن زخم معده زخم هایی در پوشش داخلی معده یا روده کوچک است. آنها زمانی رخ می دهند که مخاط محافظی که معده را می پوشاند بی اثر می شود.

معده یک اسید قوی برای کمک به هضم غذا و محافظت در برابر میکروب ها تولید می کند. برای محافظت از بافت های بدن در برابر این اسید، لایه ضخیمی از مخاط را نیز ترشح می کند. اگر لایه مخاطی فرسوده شود و عملکرد موثر خود را متوقف کند، اسید می تواند به بافت معده آسیب برساند و باعث ایجاد زخم شود.

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن تخمین زده می شود که از هر ده نفر یک نفر در کشورهای غربی در مقطعی از زندگی خود دچار زخم معده یا روده کوچک می شود. درمان زخم معده نسبتاً آسان است، اما در صورت عدم درمان می تواند مشکلات قابل توجهی ایجاد کند.

زخم معده چیست؟

زخم معده که به عنوان زخم معده نیز شناخته می شود، زخم های دردناکی در پوشش معده است. زخم معده نوعی بیماری زخم معده است. زخم معده به هر زخمی گفته می شود که هم معده و هم روده کوچک را درگیر می کند.

زخم معده زمانی رخ می دهد که لایه ضخیم مخاطی که از معده شما در برابر شیره های گوارشی محافظت می کند، کاهش یابد. این به اسیدهای گوارشی اجازه می‌دهد تا بافت‌هایی را که روی معده قرار دارند بخورند و باعث ایجاد زخم شوند.

زخم معده ممکن است به راحتی درمان شود، اما بدون درمان مناسب می تواند شدید شود.چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

چه چیزی باعث زخم معده می شود؟

زخم معده تقریباً همیشه به دلیل یکی از موارد زیر ایجاد می شود:

 • عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)
  استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن
  به ندرت، وضعیتی به نام سندرم زولینگر-الیسون می‌تواند با افزایش تولید اسید در بدن باعث ایجاد زخم معده و روده شود. این سندرم مشکوک به ایجاد کمتر از 1 درصد از زخم های گوارشی است.

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن
علائم زخم معده

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

تعدادی از علائم با زخم معده مرتبط است. شدت علائم بستگی به شدت زخم دارد.

شایع ترین علامت احساس سوزش یا درد در وسط شکم بین قفسه سینه و ناف است. به طور معمول، درد زمانی که معده شما خالی است شدیدتر خواهد بود و می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

سایر علائم و نشانه های رایج زخم عبارتند از:

 • درد مبهم در معده
  کاهش وزن
  عدم تمایل به غذا خوردن به دلیل درد
  حالت تهوع یا استفراغ
  نفخ
  احساس سیری به راحتی
  آروغ زدن یا رفلاکس اسید
  سوزش سر دل که احساس سوزش در قفسه سینه است)
  دردی که ممکن است هنگام خوردن، نوشیدن یا مصرف آنتی اسیدها بهبود یابد
  کم خونی که علائم آن می تواند شامل خستگی، تنگی نفس یا رنگ پریدگی پوست باشد
  مدفوع تیره و قیری رنگ
  استفراغی که خونی است یا شبیه تفاله قهوه است
  در صورت داشتن علائم زخم معده با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر ناراحتی ممکن است خفیف باشد، زخم ها در صورت عدم درمان می توانند بدتر شوند. زخم های خونریزی دهنده می توانند زندگی را تهدید کنند.

زخم معده چگونه تشخیص داده می شود؟

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

تشخیص و درمان به علائم و شدت زخم شما بستگی دارد. برای تشخیص زخم معده، پزشک سابقه پزشکی شما را همراه با علائم و هر گونه داروهای تجویزی یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید، بررسی می کند.

برای رد عفونت هلیکوباکتر پیلوری، آزمایش خون، مدفوع یا تنفس ممکن است تجویز شود. با آزمایش تنفس، به شما دستور داده می شود که یک مایع شفاف بنوشید و در کیسه ای تنفس کنید، که سپس مهر و موم می شود. اگر هلیکوباکتر پیلوری وجود داشته باشد، نمونه تنفسی حاوی سطوح بالاتر از حد طبیعی دی اکسید کربن خواهد بود.

سایر آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تشخیص زخم معده عبارتند از:

بلع باریم: شما یک مایع سفید غلیظ (باریم) می نوشید که دستگاه گوارش فوقانی شما را می پوشاند و به پزشک کمک می کند تا معده و روده کوچک شما را با اشعه ایکس ببیند.
آندوسکوپی (EGD): یک لوله نازک و روشن از طریق دهان شما وارد معده و قسمت اول روده کوچک می شود. این آزمایش برای بررسی زخم، خونریزی و هر بافتی که غیرطبیعی به نظر می رسد استفاده می شود.
بیوپسی آندوسکوپی: تکه ای از بافت معده برداشته می شود تا بتوان آن را در آزمایشگاه آنالیز کرد. چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن
درمان زخم معده
درمان بسته به علت زخم شما متفاوت خواهد بود. بیشتر زخم ها را می توان با تجویز پزشک معالجه کرد، اما در موارد نادر ممکن است نیاز به جراحی باشد.

مهم است که به سرعت زخم را درمان کنید. با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد برنامه درمانی صحبت کنید. اگر زخمی با خونریزی فعال دارید، احتمالاً برای درمان شدید با آندوسکوپی و داروهای زخم IV در بیمارستان بستری خواهید شد. همچنین ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشید.

درمان غیر جراحی

اگر زخم معده شما نتیجه هلیکوباکتر پیلوری باشد، به آنتی بیوتیک ها و داروهایی به نام مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) نیاز دارید. PPI ها سلول های معده تولید کننده اسید را مسدود می کنند.

علاوه بر این درمان‌ها، پزشک ممکن است موارد زیر را نیز توصیه کند:

 • مسدود کننده های گیرنده H2 (داروهایی که تولید اسید را نیز مسدود می کنند)
 • توقف استفاده از تمام NSAID ها
 • آندوسکوپی بعدی
 • پروبیوتیک ها (باکتری های مفیدی که ممکن است در از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری نقش داشته باشند)
 • مکمل بیسموت
 • علائم زخم ممکن است با درمان به سرعت فروکش کند. اما حتی اگر علائم شما ناپدید شوند، باید به مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید. این امر به ویژه در مورد عفونت های هلیکوباکتر پیلوری بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که همه باکتری ها از بین رفته اند.

عوارض جانبی داروهای مورد استفاده برای درمان زخم معده می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • سردر
 • اسهال
 • درد شکم
  این عوارض معمولا موقتی هستند. اگر هر یک از این عوارض جانبی باعث ناراحتی شدید شد، در مورد تغییر دارو با پزشک خود صحبت کنید.

درمان جراحی

در موارد بسیار نادر، زخم معده پیچیده نیاز به جراحی دارد. این ممکن است در مورد زخم هایی باشد که:

 • به بازگشت ادامه دهد
 • شفا نده
 • خونریزی
 • شکم را پاره کند
 • از خروج غذا از معده به روده کوچک جلوگیری کنید

 

جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برداشتن کل زخم
 • گرفتن بافت از قسمت دیگری از روده و چسباندن آن بر روی محل زخم
 • بستن شریان خونریزی دهنده
 • قطع جریان عصبی معده برای کاهش تولید اسید معده

رژیم غذایی سالم

در گذشته تصور می شد که رژیم غذایی می تواند باعث ایجاد زخم شود. اکنون می دانیم که این درست نیست. ما همچنین می دانیم که اگرچه غذاهایی که می خورید باعث زخم معده یا درمان آن نمی شوند، خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند برای دستگاه روده و سلامت کلی شما مفید باشد.

به طور کلی، ایده خوبی است که از یک رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی میوه، سبزیجات و فیبر استفاده کنید.

گفته می شود، ممکن است برخی از غذاها در از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری نقش داشته باشند. غذاهایی که ممکن است به مبارزه با هلیکوباکتر پیلوری یا تقویت باکتری های سالم بدن کمک کنند عبارتند از:

کلم بروکلی، گل کلم، کلم و تربچه
سبزیجات برگدار مانند اسفناج و کلم پیچ
غذاهای غنی از پروبیوتیک، مانند کلم ترش، میسو، کومبوچا، ماست (به ویژه با لاکتوباسیلوس و ساکارومایسس)
سیب
زغال اخته، تمشک، توت فرنگی و شاه توت
روغن زیتون
علاوه بر این، از آنجایی که افراد مبتلا به زخم معده ممکن است بیماری رفلاکس اسید همراه داشته باشند، بهتر است تا زمانی که زخم در حال بهبود است، از غذاهای تند و ترش خودداری کنید.

درباره غذاهایی که ممکن است برای زخم معده مفید باشند – و غذاهایی که ممکن است مفید نباشند، بیشتر بیاموزید.

درمان های خانگی برای زخم معده

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

علاوه بر خوردن غذاهای سالم، موارد زیر ممکن است به کاهش اثرات هلیکوباکتر پیلوری، باکتری مسئول بسیاری از زخم معده، کمک کند. با این حال، این مکمل ها جایگزین داروهای تجویزی یا برنامه درمانی فعلی شما نیستند. آنها عبارتند از:

 • پروبیوتیک ها
 • عسل
 • گلوتامین (منابع غذایی شامل مرغ، ماهی، تخم مرغ، اسفناج و کلم)
  پزشک شما همچنین ممکن است برای کارهایی که می توانید در خانه انجام دهید تا ناراحتی ناشی از زخم خود را تسکین دهید، پیشنهاداتی داشته باشد. در مورد این درمان های طبیعی و خانگی برای زخم معده با پزشک خود صحبت کنید. چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت یا به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فکر می کنید زخم معده دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. با هم می توانید در مورد علائم و گزینه های درمانی خود صحبت کنید. اگر قبلاً پزشک ندارید، می‌توانید از ابزار Healthline FindCare برای یافتن ارائه‌دهنده نزدیک خود استفاده کنید.

مراقبت از زخم معده بسیار مهم است زیرا بدون درمان، زخم‌ها و هلیکوباکتر پیلوری می‌توانند باعث موارد زیر شوند:

 1. خونریزی از محل زخم که می تواند تهدید کننده زندگی باشد
 2. نفوذ، که زمانی رخ می دهد که زخم از دیواره دستگاه گوارش عبور می کند و به اندام دیگری مانند پانکراس می رود.
 3. سوراخ شدن، که زمانی رخ می دهد که زخم، سوراخی در دیواره دستگاه گوارش ایجاد کند
 4. انسداد (انسداد) در دستگاه گوارش که به دلیل تورم بافت های ملتهب است.
 5. سرطان معده، به ویژه سرطان معده غیر قلبی منبع مورد اعتماد

ابتلا به زخم معده
علائم این عوارض می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد. اگر هر یک از این علائم را دارید، حتماً فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

 • ضعف
 • مشکل در تنفس
 • استفراغ یا مدفوع قرمز یا سیاه
 • درد ناگهانی و شدید در شکم شما که از بین نمی رود

پیشگیری از زخم معده

برای جلوگیری از گسترش باکتری هایی که ممکن است باعث زخم معده شوند، دست های خود را به طور منظم با آب و صابون بشویید. همچنین، مطمئن شوید که تمام مواد غذایی خود را به درستی تمیز کرده و در صورت نیاز آن را کاملاً بپزید.

 • برای جلوگیری از زخم های ناشی از NSAID ها، استفاده از این داروها را (در صورت امکان) متوقف کنید یا مصرف آنها را محدود کنید. در صورت نیاز به مصرف NSAID ها، حتما دوز توصیه شده را رعایت کنید و در حین مصرف این داروها از مصرف الکل خودداری کنید. و همیشه این داروها را با غذا و مایعات کافی مصرف کنید.

غذاهای مفید

علاوه بر مصرف هر گونه داروی تجویزی، فرد می تواند انواع مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود قرار دهد:

پروبیوتیک ها

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن ابتلا به زخم معده

عفونت هلیکوباکتر پیلوری می تواند تعادل باکتری ها را در روده بر هم بزند. مصرف پروبیوتیک هایی مانند لاکتوباسیلوس که به طور طبیعی در روده وجود دارد، می تواند به بازگرداندن تعادل طبیعی باکتری ها کمک کند.

یک بررسی منبع معتبر مطالعات بالینی در سال 2014 به این نتیجه رسید که مصرف پروبیوتیک ها در کنار داروهای تجویز شده می تواند درمان را موثرتر کند. عوارض مصرف داروها نیز کاهش یافت.

برخی از تحقیقات منبع معتبر همچنین نشان می دهد که مصرف سویه های خاصی از پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش عوارض جانبی مرتبط با آنتی بیوتیک، بهبود تعادل باکتری های روده و موثرتر شدن درمان کمک کند.

افراد می توانند پروبیوتیک ها را به عنوان مکمل مصرف کنند یا آنها را در غذاهای تخمیر شده مصرف کنند. با این حال، شایان ذکر است که بیشتر مطالعات بر روی پروبیوتیک های مکمل متمرکز شده اند، نه بر روی رژیم های غذایی غنی از پروبیوتیک ها.

غذاهای تخمیر شده

عوامل متعددی ممکن است بر تعادل میکروب ها در روده تأثیر بگذارد. اینها شامل رژیم های غذایی ناسالم و برخی بیماری ها یا داروها می شود.

غذاهای تخمیر شده منابع غنی میکروب ها مانند باکتری ها، مخمرها و قارچ ها هستند. خوردن غذاهای حاوی این میکروب ها می تواند تعادل میکروبیوم روده را بازیابی کند.

برخی از غذاهای تخمیر شده عبارتند از: ابتلا به زخم معده

 • میسو
 • کلم ترش
 • کیمچی
 • کفیر
 • تمپه
 • کلم بروکلی
  کلم بروکلی و جوانه های کلم بروکلی حاوی سولفورافان هستند که یک ماده شیمیایی گیاهی است که از رشد هلیکوباکتر پیلوری جلوگیری می کند.

در مطالعه‌ای در سال 2017 که شامل افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری بود، خوردن 70 گرم جوانه کلم بروکلی در روز باعث کاهش التهاب معده و کاهش چشمگیر نشانگرهای عفونت در مقایسه با سطوح پایه شد.

سولفورافان در سایر سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم، کلم و کلم پیچ نیز وجود دارد. برای بهینه‌سازی میزان مصرف این ماده، بهتر است سبزی‌ها را به‌صورت خام مصرف کنید یا تا ۳ دقیقه آن‌ها را کمی بخارپز کنید.

توت ها

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

میوه ها فواید بسیاری برای سلامتی دارند، اما توت ها ممکن است به ویژه در کاهش عفونت هلیکوباکتر پیلوری مفید باشند.

در یک مطالعه آزمایشگاهی قدیمی‌تر، عصاره انواع توت‌ها از رشد هلیکوباکتر پیلوری در پتری دیش جلوگیری کرد.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آب زغال اخته ممکن است در درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری مفید باشد.

اگرچه این نتایج امیدوارکننده است، اما تحقیقات باید در مورد اثرات مصرف توت بر زخم معده ادامه یابد.

توت های زیر ممکن است در رژیم غذایی زخم معده مفید باشند:

 • تمش
 • توت فرنگی
 • کران بری
 • سنجد
 • بلوبری
 • زغال اخته
 • عسل
  مردم از زمان های قدیم از عسل هم به عنوان یک ماده غذایی و هم به عنوان دارو استفاده می کردند. به طور طبیعی ضد میکروبی است و برخی از انواع آن – از جمله عسل مانوکا و درخت بلوط – بسیار قوی هستند.

در یک مطالعه در سال 2015، 150 نفر مبتلا به سوء هاضمه یا سوء هاضمه، حداقل یک بار در هفته عسل را به رژیم غذایی خود اضافه کردند. مصرف عسل با حضور کمتر عفونت هلیکوباکتر پیلوری همراه بود. ابتلا به زخم معده

روغن زیتون

روغن زیتون رشد هلیکوباکتر پیلوری را در مطالعات آزمایشگاهی مهار کرده است، اما در شرکت کنندگان در مطالعه انسانی به عنوان قوی ثابت نشده است.

در یک مطالعه در سال 2012، افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری به مدت 14 روز هر روز دوزهای مختلفی از روغن زیتون مصرف کردند. نتایج متفاوت بود، اما محققان به این نتیجه رسیدند که روغن زیتون ممکن است در درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری نسبتاً مؤثر باشد.

استفاده از روغن زیتون برای پخت و پز، و در سس سالاد و دیپ، می تواند فوایدی برای افراد مبتلا به زخم معده داشته باشد.

غذاهایی که باید اجتناب کنید

چگونه به زخم معده مبتلا میشویم ؟ درمان آن

زخم معده با تجمع اسید در روده همراه است. برخی غذاها و نوشیدنی ها تولید اسید را افزایش می دهند و می توانند زخم معده را بیشتر کنند.

به همین دلیل، بهتر است از موارد زیر اجتناب کنید: ابتلا به زخم معده

الکل

نوشیدن مشروبات الکلی مانند ماءالشعیر، شراب و مشروبات الکلی می تواند مخاط معده را ملتهب و تحریک کند. مصرف بیش از حد الکل با علائم زخم معده همراه است.

غذاهای سرخ شده

غذاهای سرخ شده در روغن در دمای بالا می توانند زخم معده را تشدید کرده و لایه محافظ طبیعی دستگاه گوارش را بر هم بزنند.

آنها همچنین می توانند سرشار از چربی و نمک باشند و اگر دور از خانه پخته شوند، ممکن است در روغنی که آشپزخانه چندین بار از آن استفاده کرده است سرخ شوند.

غذاهای سرخ شده شامل چیپس سیب زمینی، سیب زمینی سرخ شده، حلقه پیاز، مرغ سرخ شده و دونات است.

غذاهای اسیدی

برخی از غذاها به طور طبیعی اسیدی هستند و با وجود اینکه فوایدی برای سلامتی دارند، بهتر است در رژیم غذایی زخم معده از مصرف آنها پرهیز کنید.

سایر غذاها دارای بار اسیدی در رژیم غذایی هستند، به این معنی که آنها به یک محیط اسیدی در بدن کمک می کنند.

برخی از افراد مبتلا به زخم معده ممکن است نیاز داشته باشند از غذاهای زیر اجتناب کنند یا آنها را محدود کنند:  ابتلا به زخم معده

گوجه فرنگیها

مرکبات، مانند لیمو، پرتقال و گریپ فروت
کربوهیدرات های تصفیه شده، مانند نان سفید، برنج سفید و غلات فرآوری شده
نوشابه های گازدار
غذاهای بسیار فرآوری شده
پرهیز از غذاهای فرآوری شده با چربی، نمک و شیرین ممکن است به تسکین علائم در افراد مبتلا به زخم معده کمک کند.

افراد مبتلا به زخم معده اغلب رژیم های غذایی کم فیبر و آنتی اکسیدان دارند. با این حال، انتخاب غذاهای فرآوری نشده با فیبر بالا می تواند به کند شدن هضم و کاهش غلظت اسید صفراوی کمک کند، که ممکن است به کاهش علائمی مانند نفخ و درد کمک کند.

خلاصه

برخی شواهد نشان می دهد که برخی از مداخلات غذایی ممکن است به پیشگیری و درمان زخم معده کمک کند.

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای مبتلایان به زخم معده ضروری است. ایجاد برخی تغییرات رژیم غذایی می تواند به کاهش علائم، کمک به حفظ سلامت بدن و کاهش خطر ابتلا به زخم معده کمک کند.

یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از زخم معده، حفظ یک رژیم غذایی متعادل و مغذی است.

ابتلا به زخم معده

لینک فروشگاه

لینک منبع

 

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *