تناسب اندام و تغذیه

چه کسانی باید از آسپارتام اجتناب کنند؟

چه کسانی باید از آسپارتام اجتناب کنند؟

چه کسانی باید از آسپارتام اجتناب کنند؟ گروه خاصی از مردم ممکن است به دلایل سلامتی نیاز به اجتناب از آسپارتام و محصولات حاوی آسپارتام داشته باشند. به عنوان مثال، افرادی که به فنیل کتونوری (PKU) مبتلا هستند باید از آسپارتام اجتناب کنند. PKU یک اختلال ژنتیکی است که در آن بدن فاقد آنزیم مورد نیاز برای تجزیه اسید آمینه ای به نام فنیل آلانین است. آسپارتام حاوی فنیل آلانین است، بنابراین برای افراد مبتلا به PKU مناسب نیست. رژیم غذایی کم فنیل آلانین مادام العمر گزینه درمانی اولیه برای افراد مبتلا به این بیماری است

علاوه بر این، برخی شواهد نشان می دهد که آسپارتام ممکن است خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان کبد را افزایش دهد. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، افرادی که در معرض خطر بالاتر سرطان کبد هستند، مانند افراد مبتلا به هپاتیت ویروسی مزمن، افراد چاق و افراد مبتلا به دیابت نوع 2، ممکن است بخواهند مصرف آسپارتام و غذاهای حاوی آسپارتام را محدود کنند.

یک بررسی سریع

آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی است که در انواع غذاها و نوشیدنی ها مانند نوشابه های رژیمی و شیرینی های بدون قند یافت می شود.
آسپارتام کالری صفر دارد و اغلب به عنوان یک شیرین کننده سازگار با قند خون توصیه می شود. با این حال، رژیم های غذایی سرشار از آسپارتام با چند نگرانی سلامتی از جمله افزایش خطر بیماری قلبی و سرطان مرتبط است.
در حالی که شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام توسط آژانس های نظارتی مانند FDA ایمن در نظر گرفته می شوند، تحقیقات در مورد ایمنی طولانی مدت آنها ادامه دارد.
آسپارتام یکی از رایج ترین شیرین کننده های مصنوعی در ایالات متحده است. اولین بار در سال 1981 وارد بازار مواد غذایی شد و همچنان جایگزین شکر در نوشابه، آب نبات و غذاهای رژیمی است. این ماده اصلی در جایگزین‌های محبوب شکر بدون کالری مانند Nutrasweet® و Equal® است و می‌توان آن را در کوکای رژیمی، آدامس‌های Trident و محصولات بدون قند مانند شربت پنکیک بدون قند یافت.
چه کسانی باید از آسپارتام اجتناب کنند؟ مردم از شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام برای کاهش کالری مصرفی و کمک به مدیریت سطح قند خون خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک وعده دوازده اونس کوکاکولای معمولی حاوی 140 کالری و 39 گرم یا 9.75 قاشق چایخوری شکر اضافه شده است، در حالی که همان وعده کوکای رژیمی صفر کالری و صفر گرم شکر دارد.
بر خلاف شیرین کننده های کالری، مانند شکر سفره و شربت ذرت، آسپارتام تأثیر حداقلی بر سطح قند خون دارد، به همین دلیل است که اغلب به افراد مبتلا به پیش دیابت و دیابت توصیه می شود.
علاوه بر این، از آنجایی که شیرین‌کننده‌های مصنوعی تقریباً کالری ندارند، بسیاری از مردم غذاها و نوشیدنی‌های شیرین شده مصنوعی را نسبت به محصولاتی که با شکر شیرین شده‌اند، «سالم‌تر» می‌دانند.
با این حال، مصرف منظم شیرین کننده های مصنوعی با چندین مشکل بهداشتی مرتبط بوده است، به همین دلیل است که ایمنی بسیاری از شیرین کننده های مصنوعی، از جمله آسپارتام، برای چندین دهه توسط دانشمندان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی زیر سوال رفته است.

آیا آسپارتام برای شما مضر است؟

مصرف زیاد محصولات حاوی آسپارتام، مانند نوشابه رژیمی، با چندین نگرانی برای سلامتی مرتبط است. با این حال، تحقیقات هنوز ادامه دارد.
اخیراً، آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) – آژانس سرطان سازمان جهانی بهداشت (WHO) – آسپارتام را به عنوان سرطان‌زای گروه 2B طبقه‌بندی کرد. سرطان زاهای گروه 2B احتمالاً برای انسان سرطان زا در نظر گرفته می شوند، به این معنی که ممکن است پتانسیل ایجاد سرطان را داشته باشند. (منبع)
لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *