آرایشی و زیبایی

نحوه استفاده از ترتینوئین برای آکنه

نحوه استفاده از ترتینوئین برای آکنه

نحوه استفاده از ترتینوئین برای آکنه : اگر می خواهید از ترتینوئین برای درمان آکنه استفاده کنید، با انتخاب کرم یا ژلی که مقدار کمی (0.025 درصد) ماده فعال ترتینوئین دارد، شروع کنید. در صورت نیاز، با عادت کردن پوست به درمان، می‌توانید تا مقادیر بیشتری کار کنید.

برای استفاده ایمن و موثر ترتینوئین: قبل از استفاده از هر داروی موضعی آکنه، پوست خود را با آب گرم تمیز کنید و خشک کنید. قبل از استفاده از هرگونه کرم یا لوسیون به صورت خود دست های خود را بشویید. قبل از استفاده از دارو، چند دقیقه صبر کنید تا مطمئن شوید که پوست شما کاملاً خشک شده است.

نحوه استفاده از ترتینوئین برای آکنه : مقداری از دارو را بمالید تا به آرامی ناحیه آسیب دیده را بپوشاند. نیازی نیست که یک لایه ضخیم از دارو روی صورت خود بسازید. مقدار یک سکه از دارو باید به اندازه ای باشد که در تمام صورت پخش شود. با استفاده از نوک انگشتان خود، دارو را دور از نواحی حساس مانند چشم ها، سوراخ های بینی و لب ها پخش کنید. کرم یا ژل را به آرامی به صورت خود مالیده و بگذارید کاملا جذب شود.

برای بهترین نتیجه، ترتینوئین را یک بار قبل از خواب بمالید. به این ترتیب، می تواند در هنگام خواب به طور کامل جذب پوست شما شود و کمتر با نور خورشید تعامل داشته باشد. بهتر است چند ساعت بعد از این درمان آرایش نکنید.

اگر بعد از 8 تا 12 هفته، هیچ بهبودی در پوست خود مشاهده نکردید، با یک متخصص پوست (پزشک پوست) در مورد ترتینوئین قوی یا سایر گزینه های درمانی صحبت کنید. هنگامی که برای اولین بار از ترتینوئین برای درمان آکنه استفاده می کنید، ممکن است قرمزی، پوسته پوسته شدن و تحریک را تجربه کنید. پس از استفاده مداوم، باید شروع به دیدن ضایعات آکنه کمتر و ظاهر بهبود یافته کنید.

ترتینوئین یک درمان طولانی مدت موثر برای آکنه است. در حالی که برای همه کار نمی کند، مطالعات نشان می دهد که گردش سلولی را تشویق می کند که می تواند حتی رنگ پوست شما را نیز درمان کند، جوش ها را درمان کند و ظاهر اسکار آکنه را کاهش دهد.

تداخلات دارویی

سایر داروهای موضعی آکنه می توانند با ترتینوئین تداخل داشته باشند و پوست شما را تحریک کنند یا عوارض جانبی مانند احساس سوزش روی پوست را تشدید کنند. مگر اینکه آنها بخشی از برنامه ای باشند که با پزشک در میان گذاشته اید، از استفاده از سایر درمان های موضعی پوست (مانند بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک و همچنین محصولات حاوی گوگرد) در حین استفاده از ترتینوئین خودداری کنید.

ترتینوئین می تواند آکنه را در هفته های اولیه درمان تشدید کند، اما پس از چند هفته، باید نتایج را مشاهده کنید. (منبع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *