آرایشی و زیبایی

می توان از رتینول برای درمان آکنه استفاده کرد؟

آیا می توان از رتینول برای درمان آکنه استفاده کرد؟

می توان از رتینول برای درمان آکنه استفاده کرد؟ رتینول یک مشتق طبیعی ویتامین A است که معمولاً در کرم های ضد پیری یافت می شود. اما ممکن است یک ماده موثر برای درمان آکنه و کاهش ظاهر اسکار آکنه نیز باشد. اما چگونه کار می کند؟ آیا عوارض جانبی دارد، و برای شفاف‌تر شدن و صاف‌تر شدن پوست، چند بار باید از آن استفاده کنید؟

در این مقاله، ما به پاسخ به این سوالات کمک می‌کنیم و همچنین پیشنهاداتی در مورد برخی از محصولات رتینول ارائه می‌کنیم که ممکن است گزینه‌های خوبی برای پوست مستعد آکنه باشند.

رتینول چیست؟

رتینول یک عنصر محبوب در محصولات مراقبت از پوست بدون نسخه (OTC) مانند سرم ها، کرم های چین و چروک و مرطوب کننده های شبانه است. این بخشی از خانواده ای از ترکیبات به نام رتینوئیدها است. در حالی که همه رتینوئیدها از ویتامین A می آیند، خواص و اثرات آنها بر روی پوست شما متفاوت است.

آیا رتینول برای آکنه مفید است؟

آره. رتینول به چند روش عمل می کند. در بیرونی ترین لایه پوست (اپیدرم)، رتینول لایه برداری می کند تا آلودگی، سلول های مرده پوست و چربی را از منافذ پاک کند. این می تواند به جلوگیری از ایجاد جوش کمک کند. برخلاف بسیاری از درمان‌های آکنه، رتینول به معنای واقعی کلمه زیر پوست شما قرار می‌گیرد. مولکول های ریز به لایه میانی پوست شما (درم) نفوذ می کنند و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کنند. هر دوی این ترکیبات ظاهر منافذ و اسکار آکنه را به مرور زمان کاهش می دهند.

تفاوت بین رتینول و رتینوئید چیست؟

می توان از رتینول برای درمان آکنه استفاده کرد؟ رتینول و رتینوئیدها از نظر شیمیایی مشابه هستند و هر دو برای درمان بیماری های پوستی مشابهی استفاده می شوند. اما چند تفاوت مهم وجود دارد.

رتینول نوعی رتینوئید است. سایر رتینوئیدهای رایج عبارتند از:

  • آداپالن (دیفرین)
  • ترتینوئین (Retin-A)
  • ایزوترتینوئین (آکوتان)
  • استرهای رتینوئید (رتینیل پالمیتات، رتینیل استات، رتینیل لینولئات)

رتینول یک رتینوئید با قدرت متوسط است. این قوی تر از استرهای رتینوئید است اما ضعیف تر از ترتینوئین یا ایزوترتینوئین است که فقط با تجویز پزشک در دسترس هستند. در حالی که نتایج استفاده از رتینول ممکن است به اندازه نتایجی که توسط محصولات تجویز شده تولید می شوند سریع یا چشمگیر نباشد، خطر عوارض جانبی کمتری دارد. به عنوان مثال، کمتر احتمال دارد که باعث تحریک پوست شود.

در دسترس بودن منظم رتینول همچنین باعث می شود اگر می خواهید آن را به عنوان درمانی برای آکنه امتحان کنید، محل خوبی برای شروع است. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *