مراقبت و سلامتی

موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین این دارو یک دوای مهم برای درمان واکنش های آلرژیک است و برای مثال در تب یونجه موارد مصرف قرص سیتریزین استفاده می شود.

موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین یکی از مهم ترین داروهایی است که برای درمان واکنش های آلرژیک مانند خارش، رینیت آلرژیک، تب یونجه یا اشکال خفیف آسم استفاده می شود. ماده فعال به اصطلاح یک آنتی هیستامین نسل دوم است. عوارض جانبی ستیریزین به طور قابل توجهی کمتر از داروهای آلرژی قدیمی با اثربخشی قابل مقایسه است.

قرص ستیریزین چیست

ستیریزین دارویی از دسته آنتی هیستامین است. موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین برای تسکین علائم آلرژی مثل آبریزش چشم و بینی، خارش چشم و بینی، عطسه، کهیر و خارش تجویز می شود. این دارو با مسدود کردن هیستامین که بدن شما در طی یک واکنش آلرژیک تولید می کند، عمل می کند.

ستیریزین مانع از کهیر میشود. واکنش های آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) را پیشگیری و درمان نخواهد کرد. اگر پزشک شما اپی نفرین را برای درمان واکنش های آلرژیک تجویز کرده است. همیشه انژکتور اپی نفرین خود را همراه داشته باشید. به جای اپی نفرین از ستیریزین استفاده نکنید.

ستیریزین چگونه عمل می کند

ستیریزین به‌عنوان آنتی‌هیستامین H1، محل‌های اتصال (گیرنده‌های H1) را توسط هیستامین پیام‌رسان خود بدن مسدود می‌کند – ماده‌ای که در سراسر بدن و در غلظت‌های طبیعی در فرآیندهای مهمی مانند پاسخ ایمنی، تولید اسید معده و تنظیم خواب وجود دارد. شامل. علاوه بر این، هیستامین همچنین نقش مهمی در واکنش های آلرژیک ایفا می کند: موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

واکنش آلرژیک یک واکنش حساسیت بیش از حد سیستم ایمنی است. تماس با یک آلرژن غیر حساسیت زا (آلرژن هایی مانند گرده، گرد و غبار خانه یا موی حیوانات) به طور ناگهانی باعث آزاد شدن بیش از حد هیستامین برای مبارزه با آلرژن “خارجی” بدن می شود. آلرژی، مانند افزایش جریان خون در بافت (قرمزی)، خارش، آبریزش چشم، یا گرفتگی عضلات تنفسی (برونکواسپاسم).

ستیریزین مسدود شدن گیرنده هیستامین (H1Receptor) را مهار می کند و اثرات هیستامین را کاهش می دهد و در نتیجه علائم یک واکنش آلرژیک را تسکین می دهد.

مدت زمان تاثیر سیتریزین

ستیریزین به سرعت و تقریباً به طور کامل در روده کوچک جذب می شود که تأثیر آن را نسبتاً سریع می کند، حدود ده دقیقه تا نیم ساعت پس از مصرف. حدود 24 ساعت طول خواهد کشید. دفع ماده موثره عمدتاً از طریق کلیه ها انجام می شود. به همین دلیل کاهش دوز در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی (نارسایی کلیه) ضروری است. موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

چه زمانی از ستیریزین استفاده می شود؟

نشانه ها (نشانه های) آنتی هیستامین عبارتند از: موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

  • کهیر مزمن (کهیر)
  • رینیت آلرژیک مزمن
  • تب یونجه

موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

ستیریزین به این صورت استفاده می شود

معمولاً داروی ضد حساسیت ستیریزین به شکل قرص مصرف می شود، اما قطره ستیریزین و آب ستیریزین نیز موجود است. دوز ستیریزین معمولاً 10 میلی گرم در روز است که در کودکان و افراد مبتلا به نارسایی کلیه کمتر است. ستیریزین معمولاً یک بار در روز، در شب، طبق دستور پزشک مصرف می شود. غذا سرعت مصرف را کاهش می دهد، اما مقدار ماده فعال جذب شده را کاهش نمی دهد.

ستیریزین چه عوارضی دارد؟

به طور کلی، ماده فعال به خوبی تحمل می شود. اغلب (در یک تا ده درصد از بیماران)، ستیریزین باعث خستگی، آرام بخش و ناراحتی گوارشی (در دوزهای بالاتر) می شود. کمتر از یک درصد از افراد تحت درمان دچار عوارض جانبی ستیریزین مانند سردرد، سرگیجه، بی خوابی، پرخاشگری یا خشکی دهان می شوند. حتی نادرتر واکنش های آلرژیک و اختلال عملکرد کبد (التهاب کبد، افزایش ترانس آمینازها در خون) است.

موارد منع مصرف

ستیریزین نباید در کودکان کمتر از دو سال و در نارسایی شدید کلیوی استفاده شود. در برخی موارد، آنتی هیستامین تنها در صورتی باید مصرف شود که پزشک معالج فواید آن را به طور قابل توجهی بالاتر از خطرات آن ارزیابی کند (منع مصرف نسبی)، مانند افزایش اسپاسم (صرع).

اگر به این ماده فعال یا هر یک از اجزای دیگر دارویی که پزشک شما تجویز کرده حساسیت یا حساسیت مفرط دارید. اگر فکر می کنید ممکن است آلرژی داشته باشید، قبل از مصرف، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. علائم آلرژی به مواد فعال ستیریزین در توزیع‌های دارویی مختلف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حمله آسم، با تنگی نفس، خس خس سینه یا تنفس سریع.
تورم کم و بیش قابل توجه صورت، لب ها، زبان یا سایر قسمت های بدن. مصرف این آنتی هیستامین به ویژه در صورتی که روی تارهای صوتی و تنفس تأثیر بگذارد منع مصرف دارد.
کهیر، خارش یا بثورات شدید. موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

خستگی مفرط
دهان خشک
معده درد.
اسهال
استفراغ

عوارض قرص سیتریزین

دشواری در تنفس و بلع (یک عارضه جانبی بسیار نادر).

  • تاکنون هیچ تداخلی با سایر داروها مشخص نشده است.
  • ستیریزین واکنش پوست به تست های آلرژی را سرکوب می کند. بنابراین، مصرف دارو باید سه روز قبل از آزمایش آلرژی قطع شود تا نتیجه جعل نشود.
  • کارشناسان توصیه می کنند در طول درمان با آنتی هیستامین هایی مانند ستیریزین از مصرف الکل خودداری کنید.
  • رانندگی و استفاده از ماشین آلات موارد مصرف قرص سیتریزین

ستیریزین، بر خلاف بسیاری از آنتی هیستامین های دیگر، اثر آرام بخشی کمی دارد. با این حال، هنگام رانندگی و کار با ماشین آلات باید احتیاط کرد. بیماران باید از پاسخ فردی بدن خود به دارو (خستگی، سرگیجه و غیره) آگاه باشند.

دوران بارداری و شیردهی

در صورت لزوم می توان از ستیریزین در بارداری با احتیاط و با مشورت پزشک استفاده کرد. با این حال، یک جایگزین مطالعه شده بهتر با لوراتادین وجود دارد. اگر اثر آرام بخش مورد نظر باشد، می توان به کلماستین نیز متوسل شد. موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

پس از مشورت با پزشک، ستیریزین ممکن است در دوران شیردهی استفاده شود. با این حال، هیچ اطلاعاتی در مورد تبدیل ماده فعال به شیر مادر در انسان وجود ندارد. استفاده طولانی مدت از آنتی هیستامین ها ممکن است باعث بیقراری، بی حرکتی و سایر علائم در کودک شیرده شود. اما در مورد خاص ستیریزین، این امر بعید است.

ستیریزین از چه زمانی شناخته شده است؟

ماده فعال ستیریزین برای مدت طولانی شناخته نشده است. پس از مصرف آنتی هیستامین نسل اول، ستیریزین به عنوان یک محصول تبدیلی در بدن یافت شد. مطالعات بالینی نشان داد که ماده جدید دارای اثر قابل مقایسه با عوارض جانبی کمتر است. بنابراین ستیریزین بهتر از داروهای قدیمی تحمل می شود و تا حد زیادی جایگزین استفاده از آنها به عنوان دارو در واکنش های آلرژیک شده است. این ماده فعال همچنین در مقایسه قیمت ستیریزین با سایر آنتی هیستامین ها به خوبی عمل می کند – به ویژه محصولات کپی (ژنریک) با قیمت های پایین در داروخانه موجود است. موارد مصرف قرص سیتریزین

عوارض قرص سیتریزین

فراموشی دوز مصرفی ستیریزین

دوز فراموش شده را وقتی یادتان آمد فوری مصرف کنید. اگر تقریبا زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، تا آن زمان صبر کنید . دارو را مصرف کنید و دوز فراموش شده را رها کنید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی یا دوز اضافی مصرف نکنید. موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

آیا ستیریزین شما را چاق می کند؟

از جمله بهترین عوارض جانبی شناخته شده آنتی هیستامین ها به طور کلی خواب آلودگی و افزایش وزن است. بنابراین، برخی از افرادی که می خواهند ستیریزین مصرف کنند، تعجب می کنند که آیا واقعاً روی وزن تأثیر دارد یا خیر.

حقیقت این است که برخی از آنتی هیستامین ها باعث افزایش وزن می شوند، زیرا تأثیر مستقیمی بر سیستم عصبی مرکزی دارند و اشتها را افزایش می دهند. اینها نسل اول آنتی هیستامین ها هستند، قدیمی ترین و طولانی ترین زمان مورد استفاده قرار گرفته اند، اینها بیشترین عوارض جانبی را داشته اند. اینها مستقیماً روی CNS تأثیر می گذارند، بنابراین علائم آلرژی را کاهش می دهند، اما همچنین شما را بسیار خواب آلود می کنند و اشتهای شما را تحریک می کنند. موارد مصرف قرص سیتریزین

با این وجود، ستیریزین چاق کننده نیست، زیرا یک آنتی هیستامین نسل دوم است که عوارض جانبی کمتری نسبت به اولی دارد و اگرچه یکی از موارد متداول خواب آلودگی است، افزایش وزن در میان آنها نیست. 

آیا می توان در بارداری ستیریزین مصرف کرد؟

چه از قبل می‌دانید که باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، باید هر زمان که او هر دارویی، از جمله آنتی هیستامین‌هایی مانند ستیریزین را تجویز کرد، به پزشک خود اطلاع دهید. در این مورد خاص، ستیریزین را می توان در دوران بارداری همیشه تحت نظر پزشک و با رعایت تمام موارد مصرف آن مصرف کرد. مطالعات انجام شده پتانسیل سمی را برای جنین یا مادر نشان نمی دهد، اما آنها به انجام مطالعات با دوزهای مختلف ادامه می دهند. موارد مصرف و عوارض قرص و شربت ستیریزین

همچنین به خاطر داشته باشید که آنتی هیستامین های نسل دوم مانند ستیریزین و لوداتادین را می توان بعد از سه ماهه اول بارداری مصرف کرد. بنابراین مصرف آن برای سه ماهه اول توصیه نمی شود. موارد مصرف قرص سیتریزین

عوارض قرص سیتریزین

 

لینک فروشگاه

لینک منبع

 

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *