مراقبت و سلامتی

قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد

قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد

قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. برای درد دندان، تب، سردرد یا میگرن، استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید یا دوره های ماهیانه دردناک استفاده می شود. همچنین می تواند دردهای جزئی ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا یا گلودرد را تسکین دهد.ایبوپروفن برای تسکین درد ناشی از شرایط مختلف مانند سردرد، درد دندان، دردهای قاعدگی، دردهای عضلانی یا آرتریت استفاده می شود. همچنین برای کاهش تب و تسکین دردهای جزئی ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده می شود.

قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد است. این کار با مسدود کردن تولید برخی از مواد طبیعی در بدن شما که باعث التهاب می شوند، عمل می کند. این اثر به کاهش تورم، درد یا تب کمک می کند. اگر در حال درمان یک بیماری مزمن مانند آرتریت هستید، از پزشک خود در مورد درمان های غیردارویی و/یا استفاده از سایر داروها برای درمان درد خود سوال کنید. همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید. ترکیبات روی برچسب را بررسی کنید حتی اگر قبلاً از محصول استفاده کرده اید. ممکن است سازنده مواد را تغییر داده باشد. همچنین، محصولاتی با نام‌های مشابه ممکن است حاوی مواد مختلفی باشند که برای اهداف متفاوتی طراحی شده‌اند. مصرف نامناسب محصول می تواند به شما آسیب برساند.

ایبوپروفن چیست؟

ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. این دارو با کاهش هورمون هایی که باعث التهاب و درد در بدن می شوند، عمل می کند.

ایبوپروفن برای کاهش تب و درمان درد یا التهاب ناشی از بسیاری از بیماری‌ها مانند سردرد، دندان درد، کمردرد، آرتریت، دردهای قاعدگی یا آسیب جزئی استفاده می‌شود.

ایبوپروفن در بزرگسالان و کودکان حداقل 6 ماهه استفاده می شود. قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد

عوارض قرص ایبوپروفن

ایبوپروفن می تواند خطر حمله قلبی یا سکته کشنده را افزایش دهد. این دارو را درست قبل یا بعد از جراحی بای پس قلب (پیوند بای پس عروق کرونر یا CABG) استفاده نکنید.

ایبوپروفن همچنین ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود که می تواند کشنده باشد. این شرایط می تواند بدون هشدار در هنگام استفاده از این دارو، به ویژه در افراد مسن رخ دهد.

بیش از دوز توصیه شده خود مصرف نکنید. مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند به معده یا روده شما آسیب برساند. فقط از کمترین مقدار دارویی که برای تسکین درد، تورم یا تب خود لازم است استفاده کنید.

موارد منع مصرف

اگر به ایبوپروفن حساسیت دارید، یا پس از مصرف آسپرین یا NSAID تا به حال حمله آسم یا واکنش آلرژیک شدید داشته اید، نباید از ایبوپروفن استفاده کنید.

از پزشک یا داروساز بپرسید که آیا استفاده از این دارو بی خطر است، اگر تا به حال داشته اید: قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد

بیماری قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، یا اگر سیگار می کشید.

حمله قلبی، سکته مغزی یا لخته شدن خون؛

زخم معده یا خونریزی؛

بیماری کبد یا کلیه؛

آسم؛ یا

اگر برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته آسپرین مصرف می کنید.

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک مشورت کنید.

اگر باردار هستید، نباید ایبوپروفن مصرف کنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید. مصرف NSAID در 20 هفته آخر بارداری می تواند باعث مشکلات جدی قلبی یا کلیوی در جنین و عوارض احتمالی بارداری شما شود.

بدون نظر پزشک به کودک کمتر از 6 ماه ایبوپروفن ندهید.

قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد

چگونه باید ایبوپروفن مصرف کنم؟

قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد

از ایبوپروفن دقیقاً طبق دستورالعمل روی برچسب یا طبق تجویز پزشک استفاده کنید. از کمترین دوزی که در درمان بیماری شما موثر است استفاده کنید.

مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند به معده یا روده شما آسیب برساند. حداکثر مقدار ایبوپروفن برای بزرگسالان 800 میلی گرم در هر دوز یا 3200 میلی گرم در روز (4 حداکثر دوز) است.

دوز کودک بر اساس سن و وزن کودک است. دستورالعمل های دوز ارائه شده با ایبوپروفن کودکان را برای سن و وزن کودک خود به دقت دنبال کنید. اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز بپرسید.

برای کاهش ناراحتی معده ایبوپروفن را با غذا یا شیر مصرف کنید.

قبل از اندازه گیری دوز، سوسپانسیون خوراکی (مایع) را تکان دهید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.

قبل از قورت دادن قرص جویدنی باید آن را بجوید.

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. اجازه ندهید داروی مایع منجمد شود.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که ایبوپروفن در صورت نیاز استفاده می شود، ممکن است در برنامه دوز نباشید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، از هر نوبت فراموش شده صرفنظر کنید. از دو دوز در یک زمان استفاده نکنید.

چه داروهای دیگری بر ایبوپروفن تأثیر می گذارد؟

اگر داروی ضد افسردگی مصرف می کنید، قبل از استفاده از ایبوپروفن از پزشک خود سوال کنید. مصرف برخی داروهای ضد افسردگی همراه با NSAID ممکن است باعث کبودی یا خونریزی شما شود.

قبل از استفاده از ایبوپروفن با سایر داروها، به خصوص: قرص و شربت ایبوپروفن بهترین دارو برای تسکین درد

  • سیکلوسپورین؛
  • لیتیوم؛
  • متوترکسات؛
  • رقیق کننده خون (وارفارین، کومادین، جانتوون)؛
  • داروهای قلب یا فشار خون، از جمله یک دیورتیک یا “قرص آب”؛ یا
  • داروهای استروئیدی (مانند پردنیزون).

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با ایبوپروفن تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. همه تداخلات دارویی ممکن در اینجا ذکر نشده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *