مراقبت و سلامتی

قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟

قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟

قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟ فاموتیدین تجویزی برای درمان زخم (زخم در پوشش معده یا روده کوچک) استفاده می شود قرص فاموتیدین چیست ؟ کاربرد قرص فاموتیدین . بیماری ریفلاکس معده (GERD، وضعیتی که در آن جریان معکوس اسید از معده باعث سوزش سر دل و آسیب مری [لوله ای که دهان و معده را به هم متصل می کند] می شود). و شرایطی که معده بیش از حد اسید تولید می کند، مانند سندرم زولینگر-الیسون (تومورهایی در پانکراس یا روده کوچک که باعث افزایش تولید اسید معده می شود).

قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟ فاموتیدین بدون نسخه برای پیشگیری و درمان سوزش سر دل به دلیل سوء هاضمه اسیدی و ترش معده ناشی از خوردن یا نوشیدن برخی غذاها یا نوشیدنی ها استفاده می شود. فاموتیدین در دسته ای از داروها به نام مسدود کننده های H2 قرار دارد. با کاهش میزان اسید ساخته شده در معده عمل می کند.

قرص فاموتیدین چیست ؟

فاموتیدین نسخه ای به صورت قرص و سوسپانسیون (مایع) خوراکی می باشد. معمولاً یک بار در روز قبل از خواب یا دو تا چهار بار در روز مصرف می شود. فاموتیدین بدون نسخه به صورت قرص، قرص جویدنی و کپسول خوراکی عرضه می شود. معمولا یک یا دو بار در روز مصرف می شود. برای جلوگیری از علائم، 15 تا 60 دقیقه قبل از خوردن غذاها یا نوشیدنی هایی که ممکن است باعث سوزش سر دل شوند مصرف می شود. دستورالعمل های روی نسخه یا برچسب بسته خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. فاموتیدین را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. از مصرف آن بیشتر یا کمتر یا بیشتر یا بیشتر از زمان تجویز شده توسط پزشک مصرف نکنید. قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟

مکانیسم فاموتیدین

فاموتیدین به دسته ای از داروها به نام مسدود کننده های گیرنده هیستامین-۲ تعلق دارد. فاموتیدین با مسدود کردن گیرنده هیستامین ۲ در معده شما عمل می کند. این گیرنده به ترشح اسید در معده شما کمک می کند. این دارو با مسدود کردن این گیرنده، میزان اسید آزاد شده در معده را کاهش می دهد قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟

طریقه مصرف قرص فاموتیدین

 • قبل از هر بار مصرف مایع را به مدت 5 تا 10 ثانیه خوب تکان دهید تا دارو به طور یکنواخت مخلوط شود.قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟
 • قرص ها و کپسول ها را با یک لیوان پر آب قورت دهید.
 • قرص های جویدنی را قبل از قورت دادن کاملاً بجوید. قرص جویده شده را با یک لیوان پر آب قورت دهید.
 • بیش از دو قرص، کپسول یا قرص جویدنی فاموتیدین بدون نسخه را در 24 ساعت مصرف نکنید و بیش از 2 هفته از فاموتیدین بدون نسخه استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که باید این کار را انجام دهید. اگر علائم سوزش سر دل، سوء هاضمه اسیدی یا ترش معده بیش از 2 هفته طول کشید، مصرف فاموتیدین بدون نسخه را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟فاموتیدین برای کرونا

فاموتیدین در کاهش عود بیماری و بهبود بیماری کرونا تجویز میشود. قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟

فرق رانیتیدین و فاموتیدین

قرص فاموتیدین و رانیتیدین هر دو از مسدود کننده های H2 هستند. اما فاموتیدین از رانیتیدین قوی تر و کم عارضه تر است. کاربرد قرص فاموتیدین

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف فاموتیدین،
اگر به فاموتیدین، سایمتیدین (تاگامت)، نیزاتیدین (اکسید)، رانیتیدین (زانتاک)، یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.
به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید. حتماً داروهای دیگری را برای سوزش سر دل ذکر کنید. فاموتیدین بدون نسخه را همراه با سایر داروهای تجویزی یا بدون نسخه برای سوزش سر دل مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که باید این کار را انجام دهید.
اگر به فنیل کتونوری (PKU، یک بیماری مادرزادی که در آن در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی خاص، عقب ماندگی ذهنی ایجاد می‌شود)، و اگر مشکل بلع یا بیماری کلیوی داشته‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف فاموتیدین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟
مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد، رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید. قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

اگر یک دوز از فاموتیدین تجویزی را فراموش کردید، به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دوز دوز مصرف نکنید.

فاموتیدین بدون نسخه معمولا در صورت نیاز مصرف می شود. اگر پزشک به شما گفته است که فاموتیدین بدون نسخه را به طور منظم مصرف کنید، به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دوز دوز مصرف نکنید.

قرص فاموتیدین چه عوارضی دارد؟

 • فاموتیدین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی رود، به پزشک خود اطلاع دهید:کاربرد قرص فاموتیدین
  سردرد
  سرگیجه
  یبوست
  اسهال
  سردرگمی (در نوزادانی که فاموتیدین مصرف می کنند) قرص فاموتیدین چیست ؟ چه عوارض و کاربردی دارد ؟

برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی متوسط ​​یا شدید

اگر مشکلات کلیوی دارید. ممکن است نتوانید این دارو را از بدن خود پاک کنید. این ممکن است سطح این دارو را در بدن شما افزایش دهد. افزایش سطوح ممکن است عوارض جانبی بیشتری مانند گیجی و ریتم نامنظم قلب به نام طولانی شدن QT ایجاد کند.

برای زنان باردار و شیرده

مطالعات کافی روی انسان انجام نشده است تا نشان دهد فاموتیدین برای جنین انسان خطر دارد یا خیر. تحقیقات روی حیوانات خطری برای جنین در هنگام مصرف دارو توسط مادر نشان نداده است. با این حال، مطالعات حیوانی همیشه نحوه واکنش انسان ها را پیش بینی نمی کند.

اگر باردار هستید با پزشک خود صحبت کنید. این دارو فقط در صورت نیاز باید مصرف شود. برای زنان شیرده: فاموتیدین به شیر مادر منتقل میشود و در کودکی که با شیر مادر تغذیه می کند عوارض ایجاد میکند. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که شیردهی یا مصرف این دارو را متوقف کنید.  کاربرد قرص فاموتیدین

برای سالمندان

سالمندان کلیه ضعیفی دارند. داروها در بدنشان کندتر پردازش میشود. در نتیجه، داروی زیادی مدت طولانی در بدن می ماند. عوارض جانبی برای سالمندان بیشتر میشود.

برای کودکان

فاموتیدین ممکن است در کودکان مبتلا به بیماری زخم پپتیک (مانند زخم اثنی عشر یا معده) و بیماری ریفلاکس معده به مری استفاده شود.

این دارو در کودکان زیر ۱۸ سال برای درمان بیماری های پر ترشح پاتولوژیک یا کاهش خطر عود زخم اثنی عشر مورد مطالعه قرار نگرفته است.

قرص فاموتیدین برای استفاده در کودکان با وزن کمتر از ۴۰ کیلوگرم (۸۸ پوند) توصیه نمی شود. زیرا این قرص ها بیشتر از دوز توصیه شده برای این کودکان است. برای این کودکان، استفاده از فرم دیگری از فاموتیدین (مانند سوسپانسیون خوراکی) را در نظر بگیرید. کاربرد قرص فاموتیدین

 

لینک فروشگاه

لینک منبع

 

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *