دسته‌بندی نشده

عوامل خطر دمای کم پایین بدن

عوامل خطر دمای کم پایین بدن

عوامل خطر دمای کم پایین بدن : عوامل خطر برای هیپوترمی عبارتند از: فرسودگی. خستگی توانایی فرد را برای تحمل سرما کاهش می دهد. سن بالاتر. توانایی بدن برای تنظیم دما و احساس سرما ممکن است با افزایش سن کاهش یابد. و برخی از افراد مسن ممکن است نتوانند به کسی بفهمند که چه زمانی سرد است یا اگر احساس سرما کردند به مکان گرم منتقل شوند.

سن خیلی کم بچه ها سریعتر از بزرگسالان گرما را از دست می دهند. کودکان همچنین ممکن است سرما را نادیده بگیرند زیرا آنقدر سرگرم می شوند که نمی توانند به آن فکر کنند. آنها ممکن است قضاوت لازم را نداشته باشند که در هوای سرد لباس مناسب بپوشند یا زمانی که باید از سرما خارج شوند.

شرایط روحی. افراد مبتلا به بیماری روانی، زوال عقل یا سایر شرایطی که در قضاوت اختلال ایجاد می کنند ممکن است لباس مناسبی برای آب و هوا نپوشند یا خطر هوای سرد را درک کنند. افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است از خانه پرسه بزنند یا به راحتی گم شوند و این امر باعث می شود در هوای سرد یا مرطوب در خارج از خانه سرگردان شوند.

مصرف الکل و مواد مخدر. الکل ممکن است در بدن احساس گرما کند، اما باعث انبساط عروق خونی می شود. در نتیجه سطح پوست با سرعت بیشتری گرما را از دست می دهد. الکل همچنین واکنش لرز طبیعی بدن را کاهش می دهد. علاوه بر این، استفاده از الکل یا مواد مخدر تفریحی می تواند بر قضاوت در مورد نیاز به داخل شدن یا پوشیدن لباس گرم در شرایط آب و هوای سرد تأثیر بگذارد. فردی که مست است و در هوای سرد بیهوش می شود، احتمالاً دچار هیپوترمی می شود. شرایط پزشکی خاص برخی از اختلالات سلامتی بر توانایی بدن در تنظیم دمای بدن تأثیر می گذارد. به عنوان مثال می توان به تیروئید کم کار اشاره کرد که کم کاری تیروئید نیز نامیده می شود. تغذیه نامناسب یا بی اشتهایی عصبی؛ دیابت؛ سکته؛ آرتریت شدید؛ بیماری پارکینسون؛ ضربه؛ و آسیب های نخاعی.

داروها. برخی داروها می توانند توانایی بدن در تنظیم دمای خود را تغییر دهند. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای ضد روان پریشی، داروهای ضد درد مخدر و آرام بخش ها اشاره کرد.

عوارض

عوامل خطر دمای کم پایین بدن : افرادی که به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا آب سرد دچار هیپوترمی می شوند، در مقابل سایر آسیب های ناشی از سرما نیز آسیب پذیر هستند، از جمله:

  • سرمازدگی، زمانی است که پوست و بافت‌های زیرین آن یخ می‌زند.
  • قانقاریا، زمانی است که بافت بدن تحلیل می‌رود و می‌میرد زیرا جریان خون مسدود می‌شود. (منیع)

لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *