مراقبت و سلامتی

عوارض آنتی بیوتیک ها چیست؟

مقاومت آنتی بیوتیکی چیست؟

عوارض آنتی بیوتیک ها چیست؟ اکثر آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی مشابهی دارند. شاید شایع ترین عارضه جانبی ناراحتی دستگاه گوارش (GI) باشد، از جمله:

  • اسهال
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • گرفتگی عضلات

در برخی موارد، اگر آنتی بیوتیک را همراه با غذا مصرف کنید، می توان این عوارض جانبی را کاهش داد. با این حال، برخی از آنتی بیوتیک ها باید با معده خالی مصرف شوند. از پزشک یا داروساز خود در مورد بهترین راه مصرف آنتی بیوتیک بپرسید.

ناراحتی گوارشی معمولاً پس از توقف درمان از بین می رود. اگر اینطور نیست، باید با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

  • اسهال شدید
  • درد و گرفتگی معده
  • خون در مدفوع شما
  • تب
  • مصرف موثر آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها زمانی موثرتر هستند که به طور مناسب استفاده شوند. این با اطمینان از اینکه واقعاً به آنتی بیوتیک نیاز دارید شروع می شود. فقط از آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک برای عفونت باکتریایی استفاده کنید. با پزشک یا داروساز خود در مورد بهترین راه مصرف آنتی بیوتیک خود صحبت کنید. برخی باید همراه با غذا مصرف شوند تا عوارض جانبی کاهش یابد، اما برخی دیگر باید با معده خالی مصرف شوند.

آنتی بیوتیک ها نیز باید به مقدار تجویز شده و برای طول دوره درمان مصرف شوند. ممکن است ظرف چند روز پس از شروع آنتی بیوتیک احساس بهتری داشته باشید، اما باید قبل از توقف زودهنگام درمان با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

مقاومت به آنتی بیوتیکی چیست؟ عوارض آنتی بیوتیک ها چیست؟

آنتی بیوتیک ها داروهای قدرتمندی هستند که برای انواع خاصی از بیماری ها بسیار خوب عمل می کنند. با این حال، برخی از آنتی بیوتیک ها به دلیل افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی، اکنون کمتر از گذشته مفید هستند. مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها دیگر نمی توانند توسط آنتی بیوتیک های خاص کنترل یا از بین بروند. در برخی موارد، این می تواند به این معنی باشد که هیچ درمان موثری برای شرایط خاص وجود ندارد.

هر ساله بیش از 2.8 میلیون مورد عفونت باکتریایی مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها وجود دارد که منجر به مرگ حداقل 35000 نفر می شود. وقتی آنتی بیوتیک مصرف می کنید، باکتری های حساس از بین می روند. باکتری هایی که در طول درمان با آنتی بیوتیک زنده می مانند اغلب به آن آنتی بیوتیک مقاوم هستند. این باکتری ها معمولاً ویژگی های منحصر به فردی دارند که مانع از اثرگذاری آنتی بیوتیک ها بر روی آنها می شود.

برخی از عفونت های جدی مقاوم به آنتی بیوتیک عبارتند از:

Clostridioides difficile difficile (C. diff)

رشد بیش از حد این نوع باکتری باعث عفونت در روده کوچک و بزرگ می شود. این اغلب پس از درمان با آنتی بیوتیک برای یک عفونت باکتریایی متفاوت رخ می دهد. C. diff به طور طبیعی به بسیاری از آنتی بیوتیک ها مقاوم است.

انتروکوک مقاوم به وانکومایسین (VRE)

این باکتری ها اغلب جریان خون، مجاری ادراری یا زخم های جراحی شما را آلوده می کنند. این عفونت معمولاً در افرادی که در بیمارستان بستری هستند رخ می دهد. عفونت انتروکوک ممکن است با آنتی بیوتیک وانکومایسین درمان شود، اما VRE به این درمان مقاوم است.

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)

این نوع عفونت به آنتی بیوتیک های سنتی عفونت استاف مقاوم است. عفونت های MRSA معمولا روی پوست شما رخ می دهد. این بیماری در افراد بستری در بیمارستان ها و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع است.

انتروباکتریاسه مقاوم به کارباپنم (CRE)

این دسته از باکتری ها به بسیاری از آنتی بیوتیک های دیگر مقاوم هستند. عفونت‌های CRE معمولاً در افرادی که در بیمارستان‌ها هستند و در ونتیلاتور مکانیکی هستند یا کاتترهای ثابت دارند، رخ می‌دهد. مهم ترین علت مقاومت آنتی بیوتیکی، استفاده نامناسب یا استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها است. تصور می شود که 28 درصد منبع مورد اعتماد استفاده از آنتی بیوتیک غیر ضروری است. این به این دلیل است که آنتی بیوتیک ها اغلب در مواقعی تجویز می شوند که نیازی به آنها نباشد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *