مراقبت و سلامتی

ریزش مو و انواع آن و روش درمان

ریزش مو و انواع آن و روش درمان

ریزش مو و انواع آن و روش درمان موضوع مورد بحث این مقاله از الماس طب است. ریزش مو یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. هر فردی به نوبه خود به دنبال راه حلی برای درمان ریزش مو می‌گردد. ریزش روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو طبیعی است و اگر تعداد تار مو بیش از این باشد، نشان می‌دهد فرد دچار ریزش مو شدید شده است.

ریزش مو و انواع آن و روش درمان همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس برای جلوگیری از ریزش مو پیشگیری مهم‌ترین توصیه است. مو هم مانند هر قسمت و هر عضو دیگری از بدن نیاز به مواد غذایی کافی دارد تا بتواند رشد کند و از سلامت خوبی برخوردار شود. مو به دلیل اینکه در معرض محیط بیرونی و هوای آلوده قرار دارد، مراقبت بیشتری می‌طلبد. در ادامه توصیه‌هایی را مطرح می‌کنیم که رعایت کردن آنها می‌تواند برای جلوگیری از ریزش مو مفید باشد.

 

ریزش مو و انواع آن و روش درمان

راه های جلوگیری از ریزش مو

شامپو کردن روزانه مو را ترک کنید

استفاده از محصولات شیمیایی را کاهش دهید

مو را هر چند وقت کوتاه کنید

مواد غذایی مناسب مصرف کنید

برس زدن مو را فراموش نکنید

صبر کنید تا موها به طور طبیعی خشک شوند

 

برای درمان ریزش مو به سراغ محصولات ضد ریزش مو بروید

از آنجایی که حل ریزش مو یکی از دغدغه‌های کارخانه تولید محصولات آرایشی است، به سراغ محصولات مخصوص مانند شامپو ضد ریزش مو بروید که اختصاصاً برای حل این مسئله ساخته شده‌اند. این محصولات مواد مورد نیاز را به موهای شما می‌رسانند، رشد را تقویت می‌کنند و جریان خون را به پوسته سر افزایش می‌دهد.

از ماینوکسیدیل و محصولاتی که پزشکان توصیه می‌کنند استفاده کنید

ماساژ سر را فراموش نکنید

از روغن‌های طبیعی استفاده کنید

 

علل ریزش مو

وراثت

یکی از دلیل های مهم ریزش مو به ارث بردن از دیگر اعضای خانواده است که به صورت الگوهای مردانه و زنانه باعث ریزش موها می شود.

 

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی و عدم تعادل آنها ، میتواند به ریزش های موقت مو منجر شود. شرایطی مانند حاملگی، زایمان و یا آغاز یائسگی، متواند بر تعادل هورمون ها اثر بگذارد. سطح هورمون ها به وسیله غده تیروئید هم تحت تأثیر قرار می گیرند، بنابراین مشکلات تیروئید هم میتواند باعث ریزش مو شود.

 

بروز عفونت بر روی پوست سر

عفونت ها، مثل عفونت های قارچ پوستی، میتوانند به مو و پوست سر شما حمله نموده و سبب ایجاد ریزش موی تکه ای و یا ریزش موی کلی شوند. زمانی که عفونت ها درمان میشوند ، معمولاً موهای ازدست رفته دوباره رشد خواهند کرد.

 

درمان های قطعی ریزش مو

درمان تریکوتیلوماینا( درمان ریزش مو )

برای درمان تریکوتیلوماینا درمان اختلال های روانی همراه و روان درمانی کمک کننده است و کلومیپرامین و فلوکستین بعنوان درمان دارویی در کنترل این رفتار مؤثر هستند.

 

کم کاری غده ی تیروئید

کم کاری تیروئید به بیماری گفته می شود که در آن ساخت هورمون های تیروئید به وسیله غده ی تیروئید کاهش می یابد. علایم رایج این بیماری عبارت اند از:

 

– ضعف و خستگی

– چاقی

– پف کردن صورت

– کند شدن حرکات و رفلکس ها

– خشک شدن پوست

– ریزش مو

 

انواع مختلف ریزش مو

ریزش مو ممکن است موهای سر یا کل بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. علت ریزش مو می‌تواند وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری ها یا عوارض جانبی برخی داروها باشد. هر کسی ممکن است ریزش مو را تجربه کند، با این حال، این مشکل در مردان شایع تر است.

معمولاً به ریزش بیش از حد موی سر طاسی می گویند. در سنین بالا، طاسی وراثتی شایع ترین علت ریزش موی شدید است. برخی افراد ترجیح می دهند ریزش مو روند خود را طی کند و آن را درمان یا پنهان نمی کنند؛ برخی دیگر ممکن است با تغییر مدل مو، آرایش و گریم، کلاه یا روسری آن را بپوشانند. عده ای هم هستند که یکی از درمان های موجود را انتخاب می کنند تا از پیشروی ریزش مو جلوگیری کنند و موجب رویش مجدد مو از دست رفته شوند.

گاهی ریزش شدید مو تدریجی است و گاهی ناگهانی. برخی اوقات فقط موهای سر شما می‌ریزند و برخی اوقات موهای تمام بدن شما. همچنین، برخی از انواع ریزش مو موقت و برخی دیگر دائمی هستند. در ادامه برخی از انواع ریزش مو را مرور می کنیم:

ریزش موی جلوی سر

این نوع ریزش موی سر، از انواع دیگر رایج تر است. هم مردان و هم زنان با افزایش سن، کم پشت شدن تدریجی موی جلوی سر را تجربه خواهند کرد. با این تفاوت که موهای پیشانی مردان معمولاً به شکل حرف M کم پشت می شود و می ریزد، اما موی پیشانی زنان معمولاً تغییر نمی کند و فقط فرق سر آنان عریض تر می شود.

کم پشت شدن مو ممکن است به دلیل عادت های سبک زندگی، ژنتیک یا هر دوی اینها باشد. مشکلات پزشکی خاصی هم گاهی ممکن است باعث کم پشتی مو شود.

ریزش مو سکه ای

ریزش موی سکه‌ای یک بیماری پوستی است. در این بیماری، معمولاً موهای فرد (بیشتر موهای سر) به صورت لکه ای می ریزد. این نوع ریزش معمولاً فقط در موهای سر اتفاق می افتد، اما گاهی ممکن است موی ریش یا ابرو هم به ریزش موی سکه ای دچار شوند. در بعضی موارد ممکن است قبل از ریزش مو پوست آن ناحیه دچار خارش یا درد شود.

ریزش مو ناگهانی

علت ریزش مو ناگهانی، شوک فیزیکی یا عصبی است. همچنین، احتمال دارد، هنگام شانه کردن، شستن یا حتی بعد از کشیده شدن جزئی، موهای سرتان دسته دسته کنده شود. معمولاً در این نوع ریزش، موهایتان کم پشت می شوند و طاس نمی شوید.

ریزش موهای کل بدن

برخی بیماری ها و درمان ها (مانند شیمی درمانی) به ریزش موهای کل بدن منجر می شوند. در این گونه موارد، معمولاً موها دوباره رشد می کنند. تکه های پوسته پوسته که در کل سطح سر پخش می شوند.

این نشانه ای از کچلی قارچی است. در این مورد ممکن است علائم دیگری مانند موهای شکننده، قرمزی، تورم و حتی ترشحات از کف سر را تجربه کنید.

 

علت ریزش موی سر چیست؟

ریزش ۱۰۰ تار مو در طول روز عادی است. این میزان معمولاً باعث کم پشتی قابل توجهی نمی شود، زیرا موهای جدید به طور دائم جایگزین موهای از دست رفته می شوند.

ریزش مو در دو حالت رخ می دهد: حالت اول، هنگامی است که چرخه ی رشد و ریزش مو مختل می شود، حالت دوم زمانی است که فولیکول مو از بین می رود و بافت زخم جای آن را می گیرد.

 

برای جلوگیری از ریزش مو با علت هایی جز ژنتیک بیان کرده ایم:

  • موهای خود را محکم نبافید و از مدل های گوجه‌ای یا دم اسبی کمتر استفاده کنید.
  • از پیچاندن، دستکاری کردن یا کشیدن موی خود بپرهیزید.
  • موهایتان را با ملایمت بشویید و شانه کنید. (شانه ی دندانه درشت، موهای شما را نمی کشد و کمتر به آن آسیب می زند.)
  • تا جایی که ممکن است از بیگودی، اتوی مو، درمان با روغن های داغ و فر دائمی اجتناب کنید.
  • با مشورت پزشک خود، مصرف داروها و مکمل هایی را که ممکن است منجر به ریز مو شوند، قطع کنید.
  • موهای خود را در برابر اشعه ی خورشید و هرگونه منبع اشعه ی فرابنفش محافظت کنید.
  • از انواع شامپو ضد ریزش مو استفاده کنید.
  • سیگار نکشید، زیرا نتایج برخی مطالعات نشان می دهد، بین سیگار کشیدن و ریزش مو در مردان ارتباط مستقیمی وجود دارد.
  • اگر در حال شیمی درمانی هستید، از پزشک خود درباره ی کلاه های خنک کننده بپرسید. این کلاه ها برای کاهش ریزش مو در دوران شیمی درمانی به کار گرفته می شوند.

در قسمت «بیان نظر» بنویسید که آیا شما هم درگیر ریزش موی سر هستید و برای جلوگیری از آن چه کارهایی را انجام می دهید، آیا قدر موهای خود را می دانید و به خوبی از آنها مراقبت می کنید یا اینکه برای رسیدگی به موهای خود وقت ندارید؟ همچنین، اگر تا کنون به ریزش موی شدید دچار شده اید، بگویید برای رهایی از آن چه کردید.

 

لینک فروشگاه

لینک منبع

 

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *