مراقبت و سلامتی

رفتار های بیمارگونه جنسی

رفتار های بیمارگونه جنسی

رفتار های بیمارگونه جنسی : رفتار جنسی اجباری گاهی اوقات بیش از حد جنسی یا اعتیاد جنسی نامیده می شود. تمرکز شدید بر روی تخیلات جنسی، تمایلات یا رفتارهایی است که قابل کنترل نیستند. این باعث ناراحتی و مشکلاتی برای سلامتی، شغل، روابط یا سایر بخش های زندگی شما می شود.

رفتار جنسی اجباری ممکن است شامل انواع مختلفی از تجربیات جنسی لذت بخش باشد. مثلاً خودارضایی، برانگیختگی جنسی با استفاده از رایانه برای برقراری ارتباط، شریک جنسی متعدد، استفاده از پورنوگرافی یا پرداخت هزینه برای رابطه جنسی. اما زمانی که این رفتارهای جنسی به تمرکز اصلی و ثابت در زندگی شما تبدیل می شود، کنترل آن دشوار است، مشکلاتی در زندگی شما ایجاد می کند یا برای شما یا دیگران مضر است، این احتمالاً یک رفتار جنسی اجباری است.

مهم نیست که چه نامی دارد یا ماهیت دقیق آن رفتار، رفتار جنسی اجباری درمان نشده می تواند به عزت نفس، روابط، شغل، سلامت و سایر افراد آسیب برساند. اما با درمان و خودیاری، می توانید یاد بگیرید که رفتار جنسی اجباری را مدیریت کنید.

علائم

برخی از علائمی که نشان می دهد ممکن است رفتار جنسی اجباری داشته باشید عبارتند از:

  • شما تخیلات جنسی، تمایلات و رفتارهای مکرر و شدیدی دارید که زمان زیادی از شما می گیرد و احساس می کنید که خارج از کنترل شما هستند.
  • شما احساس می‌کنید رانده می‌شوید یا میل مکرر به انجام برخی رفتارهای جنسی دارید، پس از آن تنش رها می‌شوید، اما همچنین احساس گناه یا پشیمانی عمیق می‌کنید.
  • شما بدون موفقیت تلاش کرده اید که تخیلات، تمایلات یا رفتار جنسی خود را کاهش دهید یا کنترل کنید.
  • شما از رفتار جنسی اجباری برای فرار از مشکلات دیگر مانند تنهایی، افسردگی، اضطراب یا استرس استفاده می کنید.
  • شما همچنان به رفتارهای جنسی خود ادامه می دهید، علیرغم ایجاد مشکلات جدی. این موارد می تواند شامل احتمال ابتلا یا ایجاد یک عفونت مقاربتی به شخص دیگری، از دست دادن روابط مهم، مشکل در محل کار، مسائل مالی یا مشکلات قانونی باشد.
  • در ایجاد و حفظ روابط سالم و پایدار مشکل دارید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

رفتار های بیمارگونه جنسی : اگر احساس می کنید کنترل رفتار جنسی خود را از دست داده اید، کمک بخواهید، به خصوص اگر رفتار شما برای شما یا سایر افراد مشکل ایجاد کند. رفتار جنسی اجباری در طول زمان بدون درمان بدتر می شود، بنابراین زمانی که برای اولین بار متوجه مشکلی شدید کمک بگیرید.

همانطور که تصمیم می گیرید به دنبال کمک حرفه ای باشید، از خود بپرسید:

  • آیا می توانم تکانه های جنسی خود را مدیریت کنم؟
  • آیا من از رفتارهای جنسی خود ناراحت هستم؟
  • آیا رفتار جنسی من به روابطم آسیب می رساند، بر کار من تأثیر می گذارد یا باعث ایجاد مشکلات جدی مانند دستگیری می شود؟
  • آیا سعی می کنم رفتار جنسی خود را پنهان کنم؟ (منبع)

لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *