مراقبت و سلامتی

دلایل بروز چاقی

دلایل بروز چاقی

دلایل بروز چاقی : اگرچه تأثیرات ژنتیکی، رفتاری، متابولیک و هورمونی بر وزن بدن وجود دارد، اما چاقی زمانی اتفاق می‌افتد که کالری بیشتری نسبت به کالری دریافتی از طریق فعالیت‌های معمول روزانه و ورزش دریافت کنید. بدن شما این کالری های اضافی را به عنوان چربی ذخیره می کند. در ایالات متحده، رژیم غذایی اکثر مردم بیش از حد پر کالری است – اغلب از غذاهای فست فود و نوشیدنی های پر کالری. افراد چاق ممکن است قبل از احساس سیری کالری بیشتری بخورند، زودتر احساس گرسنگی کنند یا به دلیل استرس یا اضطراب بیشتر غذا بخورند.

بسیاری از افرادی که در کشورهای غربی زندگی می کنند اکنون مشاغلی دارند که از نظر جسمی بسیار کم نیاز است، بنابراین تمایلی به سوزاندن کالری زیادی در محل کار ندارند. حتی فعالیت‌های روزانه کالری کمتری مصرف می‌کنند، به لطف امکانات رفاهی مانند کنترل از راه دور، پله‌های برقی، خرید آنلاین و رستوران‌ها و بانک‌ها.

عوامل خطر

چاقی اغلب ناشی از ترکیبی از علل و عوامل موثر است:

ارث و تأثیرات خانوادگی

ژن‌هایی که از والدین خود به ارث می‌برید ممکن است بر میزان چربی بدن شما و محل توزیع آن تأثیر بگذارد. ژنتیک همچنین ممکن است در میزان کارآمدی بدن شما غذا را به انرژی تبدیل کند، چگونه بدن شما اشتهای شما را تنظیم می کند و چگونه بدن شما در حین ورزش کالری می سوزاند، نقش داشته باشد.

چاقی معمولا در خانواده ها دیده می شود. این فقط به خاطر ژن های مشترک آنها نیست. اعضای خانواده نیز تمایل دارند عادات غذایی و فعالیتی مشابهی داشته باشند.

انتخاب های سبک زندگی

  • رژیم غذایی ناسالم. رژیم غذایی پر کالری، فاقد میوه و سبزیجات، پر از فست فود، و مملو از نوشیدنی های پرکالری و وعده های بزرگ به افزایش وزن کمک می کند.
  • کالری مایع افراد می توانند کالری های زیادی را بدون احساس سیری بنوشند، به خصوص کالری های ناشی از الکل. سایر نوشیدنی‌های پرکالری مانند نوشابه‌های گازدار می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند.
  • عدم تحرک اگر سبک زندگی غیر فعالی دارید، به راحتی می توانید کالری بیشتری در روز دریافت کنید که از طریق ورزش و فعالیت های روزمره می سوزانید. نگاه کردن به صفحه نمایش رایانه، تبلت و گوشی عدم فعالیت است. تعداد ساعات سپری شده در مقابل صفحه نمایش با افزایش وزن بسیار مرتبط است.

برخی بیماری ها و داروها

دلایل بروز چاقی  : در برخی افراد، چاقی را می توان در یک علت پزشکی، مانند کم کاری تیروئید، سندرم کوشینگ، سندرم پرادر ویلی و سایر شرایط ردیابی کرد. مشکلات پزشکی مانند آرتریت نیز می تواند منجر به کاهش فعالیت شود که ممکن است منجر به افزایش وزن شود. اگر از طریق رژیم غذایی یا فعالیت جبران نکنید، برخی داروها می توانند منجر به افزایش وزن شوند. این داروها شامل استروئیدها، برخی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج، داروهای دیابت، داروهای ضد روان پریشی و مسدودکننده های بتا می باشد.

مسائل اجتماعی و اقتصادی

عوامل اجتماعی و اقتصادی با چاقی مرتبط هستند. اگر مناطق امنی برای پیاده روی یا ورزش ندارید، جلوگیری از چاقی دشوار است. شاید روش های سالم آشپزی را یاد نگرفته باشید. یا ممکن است به غذاهای سالم تری دسترسی نداشته باشید. همچنین افرادی که با آنها وقت می گذرانید ممکن است بر وزن شما تأثیر بگذارند. اگر دوستان یا اقوام مبتلا به چاقی داشته باشید، احتمال ابتلا به چاقی بیشتر است. (منبع)

لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *