تناسب اندام و تغذیه

خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

خواص و مزایای شلیل برای سلامتی شامل کمک به مبارزه با سرطان، داشتن خواص ضد دیابت نیز، کمک به دفاع ضد سمی فرد، می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد، مبارزه با هیپوکالمی، می تواند سلامت چشم فرد را بهبود بخشد، می تواند به سلامت قلب کمک کند، همچنین می تواند به بهبود و محافظت از پوست شما کمک کند، سیستم گوارشی فرد را بهبود بخشد، به جلوگیری از کم خونی کمک کند، به تنظیم جریان فشار خون کمک کند، می تواند به کسانی که از آسم رنج می برند و خوردن آنها فوق العاده است و موارد دیگر کمک کند.

خواص و مزایای شلیل برای سلامتی شلیل با نام علمی Prunus persica میوه خوراکی درخت هلو است. منابع عالی ویتامین C، بتاکاروتن و لوتئین – مواد مغذی، شلیل باعث بهبود ایمنی، محافظت از بینایی، پیشگیری از بسیاری از بیماری های کشنده، بهبود سلامت پوست، کمک به هضم غذا و مبارزه با بیماری های شکمی متعدد می شود. و اگر نمی‌دانستید شلیل به اندازه هلو سالم است، در عرض چند دقیقه متوجه خواهید شد که در این مقاله به پانزده فواید این میوه برای سلامتی می‌پردازیم و شاید چرا باید بیشتر به خوردن آن فکر کنید.

15 فواید شگفت انگیز شلیل برای سلامتی شما

1. آنها به مبارزه با سرطان کمک می کنند

اولین دلیل ما برای اینکه چرا باید شلیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، مسلماً یکی از ضروری ترین دلایل اضافه کردن آنها به رژیم غذایی است. آنها به جلوگیری از ظهور سرطان کمک می کنند، چه رسد به گسترش.خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

بله، مواد غذایی دیگری نیز وجود دارد که می تواند به مبارزه با سرطان کمک کند، اما من احساس می کنم ذکر این نکته ضروری است که شلیل نیز می تواند در آن بخش کمک کند، در صورتی که شما از آن دسته افرادی هستید که در میوه ها و میوه هایشان به دنبال آن هستند. سبزیجات در فروشگاه

علاوه بر این، تمام چیزی که برای کمک به مبارزه شدید با سرطان لازم است، مصرف تقریباً دو یا چند وعده شلیل در هفته است زیرا می تواند به مبارزه با بیماری هایی مانند سرطان سینه کمک کند. ناگفته نماند که خوردن میوه کامل می تواند به مبارزه با تشکیل و ایجاد تومورهای مغزی کمک کند.

مبارزه با سرطان سینه و تومورهای مغز تنها کارهایی نیست که شلیل می تواند انجام دهد، این میوه های کوچک به شکل دست نیز می توانند به پیشگیری از سرطان پروستات در مردان کمک کنند و همچنین با التهاب در نواحی مختلف بدن مقابله کنند.

بنابراین، در پایان، فقط شلیل بیشتری بخورید اگر می خواهید راهی برای کمک به مبارزه با سرطان و در عین حال تقویت بدن خود به طور کلی پیدا کنید. بدیهی است که این یک درمان معجزه آسا نیست، اما خوردن آن خوشمزه و سالم است.

2. شلیل خاصیت ضد دیابت نیز دارد

در حالی که ما در مورد بیماری های هولناکی هستیم که بشر برای یافتن درمانی برای آنها تلاش می کند، میوه هایی مانند شلیل داریم که به مبارزه و جلوگیری از شکل گیری دیابت کمک می کند، خواه ناشی از چاقی باشد یا صرفاً به دلیل دیگری.

دلیل اینکه این ماده دارای خواص ضد دیابتی در داخل آن است بسیار کم و دور از هم است، اما تنها دلیل اول، اجازه دهید بررسی کنیم که چرا این مورد برای افزودن به رژیم غذایی هر کسی، حتی اگر تا حدی، ضروری است.

شلیل دارای اجزای زیست فعالی است که به مبارزه با بیماری کمک می کند، موادی مانند گلیسمیک، به این معنی که نه تنها می تواند به مبارزه با دیابت کمک کند، بلکه می تواند بیماری قلبی را به چالش بکشد و از آن جلوگیری کند و همچنین یک سری کربوهیدرات های سالم و دلچسب را برای مصرف افراد فراهم می کند.

با این حال، ممکن است علیرغم تعدادی از دلایل بهداشتی که در بالا ذکر شد، ممکن است بخواهید قبل از مصرف شلیل با پزشک خود مشورت کرده و از او سؤال کنید.

خواص و مزایای شلیل برای سلامتی
این را می گویم زیرا ممکن است این میوه های خاص حاوی مقدار زیادی قند طبیعی باشند، که بدیهی است چیزی نیست که یک دیابتی در زندگی خود بخواهد. اگر دیابتی هستید و علاقه مند به افزودن این موارد به رژیم غذایی خود هستید، لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

3. آنها به دفاع ضد سمی فرد کمک می کنند

در حالی که ما در مورد کارهایی که آنها می توانند برای بدن داخلی افراد انجام دهند صحبت می کنیم، باید اشاره کنم که شلیل می تواند با کاهش تجمع اکسیداتیو در بدن فرد به دفاع ضد سموم مرد/زن کمک کند. آنها همچنین می توانند عوارض جانبی مضر غذاهای چرب و رژیم های غذایی را محدود کنند.

ناگفته نماند که آنها دو تا سه برابر مقدار ویتامین A و C را نسبت به سایر محصولات تولید شده توسط انسان ارائه می دهند، در حالی که تعادل بالایی از پتاسیم را نیز فراهم می کنند. اگر به غیر از شلیل توصیه دیگری می خواهید، میوه های دیگری مانند گیلاس و آلو نیز این فواید را ارائه می دهند.

4. علاوه بر این، آنها می توانند سیستم ایمنی شما را بهبود بخشند

مسلما یکی از بهترین فواید خوردن منظم اینها این واقعیت است که می توانند بدن شما را تقویت کنند و در عین حال به مبارزه با بیماری ها و بیماری ها به دلیل محتوای بسیار مفید ویتامین C و E موجود در محصول کمک کنند. همراه با بتاکاروتن موجود در آن.

5. آنهامی تواند سلامت چشم فرد را بهبود بخشد

شلیل همچنین حاوی مواد شیمیایی معروف به لوتئین و زآگزانتین است، دو ترکیب ضروری و لذت بخش که در شبکیه چشم انسان یافت می شود. علاوه بر این، با مصرف دوز زیادی از این دو ماده شیمیایی، به طور بالقوه می توانید خطر ابتلا به بیماری هایی مانند آب مروارید و زوال طبیعی مربوط به افزایش سن را در ماکولا چشم کاهش دهید.خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

6. می تواند به مبارزه با هیپوکالمی کمک کند

هیپوکالمی می تواند محصول جانبی کمبود پتاسیم در بدن باشد، به همین دلیل است که شکر خدا شلیل سرشار از پتاسیم است که می تواند به رشد و تقویت عملکرد عصبی کمک کند.

7. شلیل می تواند به سلامت قلب افراد کمک کند

سلامت قلب به راحتی یکی از ضروری ترین جنبه های بدن انسان است که باید از آن مراقبت کنیم. خوشبختانه، شلیل حاوی آنتی اکسیدان های دوستدار قلب و خوش دست است که به فرد در این زمینه کمک می کند. آنها می توانند این کار را به دلیل اسیدهای کلروژنیک و آنتوسیانین موجود در میوه انجام دهند.خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

8. آنها همچنین می توانند به بهبود و محافظت از پوست شما کمک کنند

شلیل ها حاوی بیوفلاونوئیدها هستند، یک ماده شیمیایی که می تواند توانایی شما را برای مراقبت از پوست افزایش دهد و به آن کمک کند، در درجه اول به دلیل مقدار سایر عوامل تغذیه ای که در مورد وجود این میوه کوچک شگفت انگیز مانند لوتئین و بتاکاروتن صحبت کردیم.

بتاکاروتن به تنهایی از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. در حالی که ویتامین C به تولید کلاژن کمک می کند و به پوست شما کمک می کند ظاهری جوان تر داشته باشد (البته با مراقبت و بهداشت مناسب).

9. مسلما یکی از بهترین چیزها سلامت سلولی است

یکی دیگر از فاکتورهای منظم در مورد خوردن این مواد در یک روال نیمه منظم، فسفر موجود در آن است. فسفر، برای کسانی که ممکن است از آن آگاه نباشند، بخش مهمی از نگهداری است و زمانی که نوبت به کار و مراقبت از سلول ها و بافت شما می رسد. فسفر اساساً به عنوان نگهدارنده بدن شما عمل می کند و در مورد سلول ها و بافت های شما تعمیرات را سفارش می دهد و انجام می دهد. به همین دلیل است که مسلما یکی از بهترین چیزها در مورد این مورد خاص است.خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

10. سیستم گوارشی فرد را بهبود می بخشد

همانطور که احتمالاً در این مرحله متوجه شده اید، شلیل حاوی تعداد بی شماری از مواد شیمیایی مختلف و مخارج تغذیه ای است که به بدن کمک می کند نظم را حفظ کند، و هنوز تمام نشده است زیرا آنها حاوی فیبر هستند که می تواند به سیستم گوارشی افراد کمک کند. همچنین می تواند به سیستم کاسه فرد کمک کند و اگر مشکلاتی مانند یبوست را اصلاح نکرد، بهبود بخشد.

11. به جلوگیری از کم خونی کمک می کند

برای کسانی که نمی دانند، کم خونی وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که گلبول های قرمز در بدن ما کاهش قابل توجهی در تولید داشته باشند. به همین دلیل است که آهن برای تولید مناسب این سلول های کوچک ارزشمند ضروری است. در حالی که شلیل ها با آهن شسته نمی شوند، حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند که می تواند به عنوان وسیله ای برای افزایش جذب آهن عمل کند.خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

12. می تواند به شما در آن سفر کاهش وزن کمک کند

اگر تمام تلاش خود را برای کاهش وزن دارید، مخصوصاً قبل از فصل زمستان، خوردن شلیل قبل یا بعد از جلسه تمرین ممکن است ایده خوبی باشد.

عمدتاً به این دلیل که شلیل ها دارای مقدار زیادی فیبر در داخل هسته خود هستند، که همانطور که می دانیم، می تواند در آب نگه داشته شود، بنابراین مغز شما را فریب می دهد تا فکر کند سیر هستید در حالی که ممکن است در غیر این صورت نباشید. به این ترتیب، شما تمایل خواهید داشت که غذا نخورید زیرا بدن و ذهن شما به شما می گوید که سیر شده اید.

13. آنها می توانند به کسانی که از آسم رنج می برند کمک کنند

در حالی که میوه‌های دیگری مانند مرکبات را بیشتر از شلیل توصیه می‌کنم، شلیل می‌تواند وضعیت آسم فرد را از طریق محتوای ویتامین C بهبود بخشد. این ارزش های غذایی در شلیل ضروری است زیرا به تنظیم و حفظ سیستم ایمنی و پاسخ آن به عوامل بیماری زا کمک می کند.خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

14. شلیل همچنین به تنظیم جریان فشار خون کمک می کند

اگر به هر دلیلی از رژیم غذایی سرشار از سدیم استفاده می کنید، ممکن است بخواهید شلیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید زیرا حاوی پتاسیم است که می تواند مصرف مایعات و نمک را تنظیم کند.

علاوه بر این، به دلیل داشتن پتاسیم، می تواند به حفظ ظاهر هموستاز کمک کند. بنابراین، من واقعاً توصیه می کنم دفعه بعد که در مطب پزشک هستید، سطح پتاسیم خود را بالاتر از حد معقول قرار دهید.خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

15. در نهایت، شلیل فقط برای خوردن فوق العاده است

گذشته از تمام ارزش غذایی که در این مقاله کوتاه خود به آن پرداختیم، این واقعیت همچنان باقی است که خوردن شلیل بسیار خوشمزه است، حتی اگر فقط یک یا دو بار در هفته یا بیشتر.

آنها نه تنها حاوی تعداد بی شماری از مواد شیمیایی مغذی سالم هستند که بدن برای عملکرد صحیح به آنها نیاز دارد، بلکه آنها فقط چیزی هستند که توصیه می کنم کنار بشقاب شام بخورید یا با سالاد خود مخلوط کنید.

آنها ارزش غذایی زیادی را برای کسانی که به دنبال آن در غذای خود هستند ارائه می دهند، در حالی که برای خانواده و دوستان نیز خوشمزه و مفید هستند. تعادل کامل بین این دو.

خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

خواص و مزایای شلیل برای سلامتی

شلیل چه فرقی با هلو دارد

ویژگی اصلی متمایز کننده این دو میوه پوست صاف شلیل است. اندازه میوه تقریبا شبیه به هلو است و گاهی اوقات شلیل روی درخت هلو رشد می کند. شلیل قند کمتری دارد اما ترکیب معدنی آن بسیار غنی است.

شلیل در واقع ارتباط نزدیکی با هلو دارد و هر دو عضوی از جنس Prunus هستند که شامل آلو، زردآلو، گیلاس، بادام و هلو است. شلیل نیز مانند هلو در سراسر مناطق معتدل در سراسر جهان رشد می کنند.

از نظر ترکیب، این دو میوه تقریبا یکسان هستند. اما از نظر فواید برای ایمنی، شلیل مفیدتر است، زیرا حاوی تقریبا دو برابر اسید اسکوربیک و همچنین غلظت کمی بالاتر از ویتامین A، پتاسیم و فسفر است.

شلیل در هنگام رسیدن پوستی صاف و کدر دارد و معمولا به رنگ زرد تا نارنجی همراه با لکه های قرمز در برخی ارقام است. روی سطح آن نقاط کوچک قهوه ای مایل به صورتی وجود دارد که به عدسک معروف هستند. اینها منافذی هستند که امکان تبادل هوا بین شلیل و محیط آنها را فراهم می کنند. شلیل آبدار است و به دلیل داشتن آب زیاد، بافت آن تقریبا له شدنی است.

خواص شلیل برای خانم ها

شلیل را میوه زیبایی زنانه می نامند. این میوه نه تنها بدن خانم های ضعیف را با تمام مواد مفید اشباع می کند، بلکه در شرایط افزایش استرس نیز از آن حمایت می کند. ویتامین های این میوه تعادل رطوبت را در سلول های پوست حفظ می کنند و در نتیجه زیبایی و جوانی را حفظ می کنند.

روی و اسید فولیک موجود در شلیل که برای بدن زنان ضروری است، به شما امکان می دهد فرآیندهای متابولیک را در فعال ترین سطح حفظ کنید. شلیل همچنین می تواند برای زنان مفید باشد زیرا به عنوان تثبیت کننده عملکرد هورمونی عمل می کند که جوانی مستقیما به آن بستگی دارد.

خواص شلیل برای مردان

آقایان نیز به حمایت این میوه معجزه آسا نیاز خواهد داشت. ترکیب این میوه از سیستم ایمنی در سطح مناسب پشتیبانی می کند، به کاهش استرس، افزایش تمرکز و قدرت در عضلات کمک می کند.

خواص شلیل برای دوران بارداری

خوردن شلیل برای مادر باردار و جنین نیز مفید است. بسیاری از زنان با مصرف چند تکه میوه از حمله سوزش سر دل و برخی از تظاهرات بالینی دوران بارداری نجات می یابند. علاوه بر این، شلیل منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است. اسید فولیک آن نیز به رشد طبیعی سیستم عصبی کودک کمک می کند.

با اینحال زنان باردار مستعد آلرژی باید احتیاط کنند و در صورت کوچکترین واکنشی به مصرف این میوه شیرین، آن را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

خواص شلیل برای دوران شیردهی

بهتر است مادران شیرده در ۲ ماه اول زندگی نوزاد از مصرف شلیل خودداری کنند. از آنجایی که این میوه ها می توانند در عبور غذا از روده ها مشکل ایجاد کنند، بهتر است آن را با احتیاط مصرف کنید. در این دوران باید به تدریج و هر بار یک برش در رژیم غذایی وارد شود و در عین حال واکنش نوزاد را در طول روز به دقت مشاهده کرد.

خواص شلیل برای کودکان

متخصصان اطفال توصیه می کنند که نوزادان را با شلیل از ۷ ماهگی تغذیه کنید، نه زودتر. ابتدا می توانید چند قطره آب میوه تازه به کودک بدهید و پس از چند روز با پذیرش خوب بدن به تغذیه با پوره شیرین ادامه دهید.

از آنجایی که این میوه دارای اثر ملین ملایمی است، خوردن آن می تواند مشکل مدفوع را در نوزادان حل کند. آبمیوه شلیل توسط متخصصان اطفال به عنوان یک عامل تعدیل کننده ایمنی با منشاء طبیعی توصیه می شود.

نتیجه

با همه ی این حرف ها،  بهتر است به سراغ مواد غذایی بروید که شما را خوشحال می کند و از آنها لذت می برید. با وجود ارزش غذایی شلیل، می توانم بفهمم که چرا برخی از مردم آن را دوست ندارند. با این حال، امیدوارم این مقاله ما جذاب و آموزنده بوده باشد.

لینک فروشگاه

لینک منبع

 

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *