دسته‌بندی نشده, مراقبت و سلامتی

تفاوت آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست

تفاوت آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست

تفاوت آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست : شاید فکر کنید هیدراتاسیون چیزی است که فقط افرادی که پوست خشک یا کم آب دارند باید نگران آن باشند. اما آبرسانی به پوست درست مانند آبرسانی به بدن است: بدن شما برای به نظر رسیدن و احساس بهترین حالت به هیدراته نیاز دارد – و بدون توجه به نوع پوست شما، پوست شما نیز همینطور است.

اما دقیقاً هیدراتاسیون چیست؟ آیا همان رطوبت است؟ و با تعداد زیادی محصولات مختلف که ادعا می کنند پوست آبرسانی شده ای را که می خواهید به شما می دهند – روغن ها، کرم ها و ژل ها، اوه من! – چگونه یکی را انتخاب می کنید که در واقع دوز قوی رطوبت مورد نیاز پوست شما را تامین کند؟

آبرسان در مقابل مرطوب کننده: تفاوت چیست؟

از نظر علمی، مرطوب کننده یک اصطلاح عمومی برای انواع مرطوب کننده است:

  • نرم کننده ها (چربی ها و روغن ها)
  • اسکوالن (روغن)
  • مرطوب کننده ها
  • انسدادی

اما در دنیای بازاریابی و دنیایی که در آن محصولات می خریم، اصطلاحات تغییر کرده است. پری رومانوفسکی، شیمی‌دان آرایشی و یکی از بنیان‌گذاران The Beauty Brains می‌گوید: «[هیدراتور و مرطوب‌کننده] اصطلاح‌های بازاریابی هستند و می‌توان آن‌ها را تقریباً هر طور که می‌خواهند توسط برندها تعریف کرد.

اما در حالی که هیچ استاندارد طلایی برای تعریف آبرسان و مرطوب کننده وجود ندارد، در بیشتر موارد، برندها از این اصطلاحات برای متمایز کردن نحوه دریافت رطوبت مورد نیاز پوست شما استفاده می کنند.

اصطلاحات فنی انسداد هستند، که ممکن است آنها را با عنوان مرطوب کننده و آبرسان (مرطوب کننده) ببینید.

مرطوب‌کننده‌ها ترکیبات مبتنی بر روغن هستند، از جمله عوامل انسدادی، مانند نفت خام یا روغن معدنی، و نرم‌کننده‌هایی مانند استرها و روغن‌های گیاهی. آنها با ایجاد یک مهر و موم بر روی سطح پوست کار می کنند که از خروج آب جلوگیری می کند. رومانوفسکی می گوید: آنها همچنین باعث می شوند پوست صاف تر و کمتر خشک شود.

“هیدراتورها موادی به نام مرطوب کننده ها هستند، مانند گلیسیرین یا اسید هیالورونیک، که آب را از جو یا پوست شما جذب می کند و آن را روی پوست شما نگه می دارد.”

مهم است که بدانیم آنها بسیار متفاوت عمل می کنند زیرا آنچه انتخاب می کنید می تواند سلامت پوست شما را بهبود بخشد یا از بین ببرد. هدف نهایی ممکن است یکسان باشد – پوست آبرسانی بهتر – اما برنامه بازی برای رسیدن به آن به نوع پوست شما بستگی دارد.

سوال میلیون دلاری: کدام یک برای نوع پوست شما بهتر است؟ تفاوت آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست

هزاران محصول مختلف در بازار وجود دارد، از مومیایی کردن، روغن‌ها، کرم‌ها، ژل‌ها، پمادها و آب‌کننده‌ها – اما حقیقت این است که اکثر آنها همین کار را انجام می‌دهند. رومانوفسکی می‌گوید: «بیشتر لوسیون‌ها [و محصولات] پوست حاوی ترکیبات انسدادی و نرم‌کننده و ترکیبات مرطوب‌کننده هستند – بنابراین آنها به طور همزمان مرطوب و آبرسانی می‌کنند.» فرم خاصی که یک محصول به خود می گیرد، ژل، مومیایی کردن، روغن، کرم و غیره، واقعاً بر عملکرد محصول تأثیر نمی گذارد. این مواد هستند که اهمیت دارند. فرم فقط بر تجربه استفاده از مواد تشکیل دهنده تأثیر می گذارد.

همانطور که گفته شد، مواد تشکیل دهنده را بخوانید و آزمایش کنید. گاهی اوقات پوست شما فقط با یک مرطوب کننده یا آبرسان بهتر عمل می کند، نه هر دو. با یادگیری اینکه پوست شما دقیقاً چگونه نوشیدنی دوست دارد، راه خود را به سمت پوست هیدراته به حداکثر می رسانید.

اگر پوست خشکی دارید، از یک مرطوب کننده ضخیم تر استفاده کنید

اگر پوست شما به طور طبیعی در تمام طول سال خشک است و تمایل به پوسته پوسته شدن یا پوسته شدن دارد، به احتمال زیاد این کم آبی ناشی از آب و هوا نیست که باعث خشکی شما می شود – پوست شما فقط رطوبت را به سختی حفظ می کند.

برای این کار، باید مرطوب کنید تا یک مهر و موم محافظ روی سطح ایجاد کنید تا رطوبت را مسدود کند. یک مرطوب‌کننده غلیظ و نرم‌کننده به جلوگیری از خروج آب از پوست شما کمک می‌کند و با فرمول مناسب، مواد مغذی و تغذیه‌ای را که پوست شما برای شکوفا شدن تمام زمستان نیاز دارد، فراهم می‌کند.

اگر پوست شما واقعا خشک است، بهترین راه حل چیست؟ ژله نفتی خوب و قدیمی که با نام پترولاتوم نیز شناخته می شود. رومانوفسکی می‌گوید: «برای پوست واقعاً خشک، عوامل انسدادی بهترین هستند – چیزی که با پترولاتوم بهترین کار را انجام می‌دهد.

اما اگر کسی بخواهد از وازلین پرهیز کند، [آنگاه] کره شی یا روغن کانولا یا روغن سویا می‌تواند کارساز باشد. با این حال، در واقعیت، نفت خام بهترین است. موادی که حتماً می خواهید امتحان کنید: نفت خام، روغن هایی از جمله روغن های گیاهی، مانند روغن جوجوبا، و روغن های آجیل، مانند روغن نارگیل (منبع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *