مراقبت و سلامتی

آیا چاقی مفرد یک بیماری محسوب میشود؟

آیا چاقی مفرد یک بیماری محسوب میشود؟

آیا چاقی مفرد یک بیماری محسوب میشود؟ چاقی یک بیماری پیچیده است که شامل داشتن چربی بیش از حد بدن است. چاقی فقط یک نگرانی آرایشی نیست. این یک مشکل پزشکی است که خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها و مشکلات سلامتی دیگر را افزایش می دهد. اینها می تواند شامل بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری کبد، آپنه خواب و برخی سرطان ها باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا برخی افراد در کاهش وزن دچار مشکل می شوند. اغلب، چاقی ناشی از عوامل ارثی، فیزیولوژیکی و محیطی همراه با رژیم غذایی، فعالیت بدنی و انتخاب های ورزشی است.

خبر خوب این است که حتی کاهش وزن کم می تواند مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی را بهبود بخشد یا از آن جلوگیری کند. رژیم غذایی سالم تر، افزایش فعالیت بدنی و تغییرات رفتاری می تواند به کاهش وزن کمک کند. داروهای تجویزی و روش های کاهش وزن گزینه های دیگری برای درمان چاقی هستند.

علائم

شاخص توده بدنی که به BMI معروف است، اغلب برای تشخیص چاقی استفاده می شود. برای محاسبه BMI، وزن بر حسب پوند را در 703 ضرب کنید، بر قد بر حسب اینچ تقسیم کنید و دوباره بر قد بر حسب اینچ تقسیم کنید. یا وزن را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر تقسیم کنید. چندین ماشین حساب آنلاین موجود است که به محاسبه BMI کمک می کند.

به ماشین حساب BMI مراجعه کنید

  • وضعیت وزن BMI
  • کم وزنی زیر 18.5
  • 18.5-24.9 سالم
  • 25.0-29.9 اضافه وزن
  • چاقی 30.0 و بالاتر

آسیایی‌هایی که BMI 23 یا بالاتر دارند ممکن است خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را افزایش دهند. برای اکثر افراد، BMI تخمین معقولی از چربی بدن ارائه می دهد. با این حال، BMI به طور مستقیم چربی بدن را اندازه گیری نمی کند. برخی از افراد، مانند ورزشکاران عضلانی، ممکن است BMI در رده چاقی داشته باشند، حتی اگر چربی بیش از حد بدن ندارند.

بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی نیز دور کمر فرد را اندازه گیری می کنند تا به تصمیم گیری در مورد درمان کمک کنند. این اندازه گیری دور کمر نامیده می شود. مشکلات سلامتی مرتبط با وزن در مردان با دور کمر بیش از 40 اینچ (102 سانتی متر) شایع تر است. آنها در زنان با اندازه دور کمر بیش از 35 اینچ (89 سانتی متر) شایع تر هستند. درصد چربی بدن اندازه گیری دیگری است که ممکن است در طول برنامه کاهش وزن برای پیگیری پیشرفت استفاده شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر نگران وزن یا مشکلات سلامتی مرتبط با وزن خود هستید، از متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد مدیریت چاقی سوال کنید. شما و تیم مراقبت های بهداشتی تان می توانید خطرات سلامتی خود را ارزیابی کرده و گزینه های کاهش وزن خود را مورد بحث قرار دهید. (منبع)

لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *