آرایشی و زیبایی

آیا روغن نارگیل برای پوست شما مفید است؟

آیا روغن نارگیل برای پوست شما مفید است؟

آیا روغن نارگیل برای پوست شما مفید است؟ روغن نارگیل نوعی چربی است که به دلیل خواص سلامتی آن مورد توجه قرار گرفته است. از کاهش سطح کلسترول LDL گرفته تا بهبود عملکرد مغز در بیماران آلزایمر، روغن نارگیل با بسیاری از فواید سلامتی مرتبط است.

در واقع، چندین مطالعه نشان داده اند که ممکن است فوایدی برای سلامت پوست نیز داشته باشد. این مقاله به شواهدی می‌پردازد تا بررسی کند که آیا روغن نارگیل برای پوست مفید است یا خیر.

روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل یک روغن بسیار اشباع است که به طور سنتی با استخراج روغن از نارگیل خام یا هسته نارگیل خشک تهیه می شود. در دمای اتاق جامد است، اما وقتی گرم شود می تواند نرم شود یا حتی ذوب شود. اغلب در آشپزی استفاده می شود یا مستقیماً روی پوست و مو استفاده می شود.

آیا روغن نارگیل برای پوست شما مفید است؟

روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​است که نوعی چربی اشباع شده است. در واقع، این اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​حدود 65 درصد از ترکیب کل آن را تشکیل می دهند.

اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل عبارتند از:

  •  اسید لوریک: 49%
  • اسید میریستیک: 18٪
  • کاپریلیک اسید: 8%
  • اسید پالمیتیک: 8%
  • اسید کاپریک: 7%
  • اسید اولئیک: 6%
  • اسید لینولئیک: 2%
  • اسید استئاریک: 2%

اگرچه روغن نارگیل حدود 90٪ چربی اشباع شده است، اما حاوی مقادیر کمی از چربی های تک و چند غیر اشباع نیز می باشد. یک قاشق غذاخوری حاوی حدود 12 گرم چربی اشباع و 1 گرم چربی غیر اشباع است.

خلاصه:
روغن نارگیل در پخت و پز استفاده می شود اما می توان آن را به پوست یا مو نیز مالید. سرشار از چربی اشباع شده و اسیدهای چرب با زنجیره متوسط، به ویژه اسید لوریک است.

می تواند میکروارگانیسم های مضر را از بین ببرد

اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​موجود در روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی هستند که می تواند به محافظت در برابر میکروارگانیسم های مضر کمک کند. این امر به ویژه برای سلامت پوست مهم است، زیرا بسیاری از انواع عفونت های پوستی، از جمله آکنه، سلولیت، فولیکولیت و پای ورزشکار، توسط باکتری ها یا قارچ ها ایجاد می شوند. استفاده مستقیم از روغن نارگیل روی پوست ممکن است از رشد این میکروارگانیسم ها جلوگیری کند.

این به دلیل محتوای اسید لوریک آن است که تقریباً 50 درصد از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهد و می تواند با میکروارگانیسم های مضر مبارزه کند. یک مطالعه خواص ضد باکتریایی 30 نوع اسید چرب را در برابر 20 گونه مختلف باکتری آزمایش کرد. مشخص شد که اسید لوریک در ممانعت از رشد باکتری ها موثرترین است.

مطالعه دیگری در لوله آزمایش نشان داد که اسید لوریک می تواند Propionibacterium acnes، نوعی باکتری که منجر به ایجاد آکنه التهابی می شود را از بین ببرد. علاوه بر این، اسید کاپریک یکی دیگر از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​است که در روغن نارگیل یافت می شود، البته به میزان کمتر. مانند اسید لوریک، اسید کاپریک نیز دارای خواص ضد میکروبی قوی است. یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که اسید لوریک و کاپریک هر دو به طور موثر گونه های باکتری را از بین می برند. مطالعه دیگری در لوله آزمایش اثرات ضد قارچی اسید کاپریک را نشان داد و نشان داد که می تواند از رشد انواع خاصی از قارچ ها جلوگیری کند. (منبع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *