آرایشی و زیبایی

آنچه باید در مورد هایپرپیگمانتاسیون بدانید

آنچه باید در مورد هایپرپیگمانتاسیون بدانید

آنچه باید در مورد هایپرپیگمانتاسیون بدانید : هایپرپیگمانتاسیون لزوماً یک بیماری نیست، بلکه اصطلاحی است که پوستی را توصیف می کند که تیره تر به نظر می رسد. می تواند:

  • در تکه های کوچک رخ می دهد
  • مناطق وسیعی را پوشش دهد
  • کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد

در حالی که افزایش رنگدانه معمولا مضر نیست، اما می تواند نشانه ای از یک بیماری دیگر باشد. با انواع هایپرپیگمانتاسیون، علل و نحوه درمان آن آشنا شوید.

انواع هایپرپیگمانتاسیون

انواع مختلفی از هایپرپیگمانتاسیون وجود دارد که رایج ترین آنها ملاسما، لکه های خورشیدی و هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب است.

آنچه باید در مورد هایپرپیگمانتاسیون بدانید : ملاسما. اعتقاد بر این است که ملاسما ناشی از تغییرات هورمونی است و ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود. نواحی هایپرپیگمانتاسیون می توانند در هر ناحیه ای از بدن ظاهر شوند، اما بیشتر در معده و صورت ظاهر می شوند.

لکه های خورشیدی لکه های کبدی یا عدسی های خورشیدی نیز نامیده می شوند، لکه های خورشیدی رایج هستند. آنها با قرار گرفتن در معرض بیش از حد خورشید در طول زمان مرتبط هستند. به طور کلی، آنها به صورت لکه هایی در نواحی در معرض نور خورشید مانند دست ها و صورت ظاهر می شوند.

هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب این در نتیجه آسیب یا التهاب پوست است. یکی از علل شایع این نوع آکنه است.

علائم و عوامل خطر چیست؟

نواحی تیره روی پوست از علائم اصلی هایپرپیگمانتاسیون هستند. تکه ها می توانند از نظر اندازه متفاوت باشند و در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. بزرگترین عوامل خطر برای هیپرپیگمانتاسیون عمومی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و التهاب است، زیرا هر دو موقعیت می توانند تولید ملانین را افزایش دهند. هر چه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، خطر افزایش رنگدانه های پوست بیشتر می شود.

بسته به نوع اختلال، سایر عوامل خطر برای لکه های هایپرپیگمانته ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی یا بارداری، همانطور که در ملاسما دیده می شود
  • نوع پوست تیره تر، که بیشتر مستعد تغییرات رنگدانه است
  • داروهایی که حساسیت شما را به نور خورشید افزایش می دهند
  • ضربه به پوست، مانند زخم یا آسیب سوختگی سطحی

چه چیزی باعث هایپرپیگمانتاسیون می شود؟

یکی از دلایل رایج هایپرپیگمانتاسیون تولید بیش از حد ملانین است. ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ می دهد. این توسط سلول های پوستی به نام ملانوسیت تولید می شود. چندین شرایط یا عوامل مختلف می توانند تولید ملانین را در بدن شما تغییر دهند.

برخی از داروها می توانند باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون شوند. همچنین برخی از داروهای شیمی درمانی می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون شوند. (منبع)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *