تناسب اندام و تغذیه

آنچه باید در مورد سوکرالوز بدانید

آنچه باید در مورد سوکرالوز بدانید

آنچه باید در مورد سوکرالوز بدانید : سوکرالوز یک شیرین کننده مصنوعی است که معمولا در محصولاتی مانند نوشابه رژیمی، آب نبات های بدون قند و محصولات پخته شده کم کالری یافت می شود. این بدون کالری است و حدود 600 برابر شیرین تر از ساکارز یا شکر سفره است.

در حال حاضر، سوکرالوز رایج ترین شیرین کننده مصنوعی مورد استفاده در جهان است و مورد تایید FDA برای استفاده در انواع غذاها از جمله محصولات پخته شده، نوشیدنی ها، آب نبات ها و بستنی است.
حتی اگر بیشتر سازمان‌های بهداشتی سوکرالوز را بی خطر می‌دانند، تحقیقات دریافت سوکرالوز را با افزایش خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله بیماری قلبی مرتبط می‌داند.

سوکرالوز قرار است چه کاری انجام دهد؟

شیرین کننده های کم کالری بر اساس منشا، شیرینی و تعداد کالری که دارند دسته بندی می شوند. سوکرالوز یک شیرین کننده مصنوعی با شدت بالا و بدون کالری در نظر گرفته می شود. از طریق اصلاح شیمیایی ساکارز یا قند سفره به دست می آید
سوکرالوز بدون کالری و صدها برابر شیرین تر از شکر معمولی است، به همین دلیل است که معمولاً به محصولات رژیمی مانند نوشابه رژیمی، آب نبات بدون قند و بستنی سبک اضافه می شود. همچنین می‌توان آن را در شیرین‌کننده محبوب Splenda یافت که حاوی سوکرالوز و پرکننده‌های مالتودکسترین و گلوکز است.
سوکرالوز طعم غذاها را بدون افزودن کالری اضافی شیرین کننده هایی مانند شکر و شربت ذرت افزایش می دهد. سوکرالوز همچنین به عنوان یک جایگزین مناسب برای دیابت و کاهش وزن برای قند سفره تبلیغ می شود زیرا بدون کالری است.
سوکرالوز با فعال کردن گیرنده های طعم شیرین در دهان، حس شیرینی ایجاد می کند. همچنین چندین گیرنده طعم تلخ را فعال می کند، اما طعم تلخ کمتری نسبت به سایر شیرین کننده های مصنوعی محبوب مانند ساخارین و آسه سولفام-K.1 دارد.
از بین تمام شیرین کننده های مصنوعی، سوکرالوز بیشتر شبیه طعم شکر است، به همین دلیل است که رایج ترین شیرین کننده مصنوعی در سراسر جهان است.

آیا سوکرالوز سالم تر از شکر است؟

آنچه باید در مورد سوکرالوز بدانید : سوکرالوز حاوی کالری صفر است، بنابراین اغلب به شیرین کننده های کالری مانند شکر سفره و شربت ذرت ترجیح داده می شود. یک وعده دو قاشق چایخوری شکر گرانول حاوی 32.6 کالری است، در حالی که یک قاشق غذاخوری شربت ذرت حاوی 53.4 کالری است.
یک آمریکایی به طور متوسط هر روز حدود 17 قاشق چایخوری شکر اضافه مصرف می کند، بنابراین کالری شکر اضافه شده می تواند به سرعت افزایش یابد. بعلاوه، خوردن یک رژیم غذایی سرشار از قند افزوده می تواند خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها از جمله چاقی، دیابت نوع 2 و بیماری قلبی را افزایش دهد.
سوکرالوز به عنوان یک شیرین کننده بدون کالری و بدون قند، اغلب به عنوان یک جایگزین “سالم تر” برای شکر سفره و سایر شیرین کننده ها دیده می شود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است سوکرالوز را به افرادی توصیه کنند که به دنبال راهی برای کاهش کالری و کنترل سطح قند خون خود هستند.
با این حال، تحقیقات نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی ممکن است وزن بدن و بروز دیابت نوع 2 را افزایش دهند. برای مثال، مروری بر مطالعاتی که شامل داده‌های روی 405907 نفر می‌شد، نشان داد که مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی در طی ده سال با افزایش شاخص توده بدنی (BMI)، وزن بدن و دور کمر مرتبط است.
شواهد همچنین نشان داد که خطر چاقی، سطح قند خون بالا، سندرم متابولیک، دیابت نوع 2 و بیماری قلبی افزایش می یابد. (منبع)
لطفا مقالات مرتبط دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *